Januš: Ovčáček zlehčuje nacismus. Nenechme si ale vnutit ani ruské a české mýty

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války na evropském území probíhají vzhledem k pandemii nutně spíše subtilně a osobně. Ve veřejném prostoru se ale o dějinách nezvykle živě a nebezpečně diskutuje. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uráží – svými přirovnáními současnosti k druhé republice a k honům na Židy – památku všech obětí tehdejších hrůz a marginalizuje fašismus a nacismus. Rozhodně ale není sám, kdo jen desítky let staré dějiny vykládá zjednodušeně a zapomíná na mnohé temné souvislosti.

„V Podskalské ulici č. 46 bydlí Žid, který občas chodí bez hvězdy a navštěvuje svou arijskou manželku v Modřanech, s níž jest rozveden. Protektorátní časopis Arijský boj, nechvalně známá udavačská rubrika Kukátko. Podobnost se současnými praktikami čistě náhodná,“ konstatoval na twitteru na konci dubna tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Těžko říct, zda tím mířil k porušování pravidel chování souvisejících s pandemií, nebo ke své vlastní trapné kauze, kdy se rozčiloval nad tím, že se jej redaktorka pořadu 168 hodin České televize přišla onen den zeptat před dům, v němž bydlí, na otázky, na které jí, stejně jako mnoha jiným novinářům, neodpověděl.

Spory v místě nacistického popraviště. V Pardubicích budují kontroverzní a drahý památník

sinfin.digital