Januš: Pražské orgie lákají na sex, jsou ale hlavně lekcí z komunistického fízlování

Jan Januš

12. 10. 2019 • 08:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Alter ega Václava Havla a Ludvíka Vaculíka se potkávají U Fleků s uměleckou podobou Philipa Rotha a zatímco pozdější prezident podepisuje na toaletě smlouvu na zahraniční vydání svých děl, „Vaculda“ soutěží s americkým spisovatelem o to, kdo zná více indiánských kmenů. A Siouxe, Mohykány i Komanče vypisuje úhledným rukopisem na pivní tácek. To všechno přímo před očima Státní bezpečnosti, v přiznané absurditě celé této situace a s využitím klišé, že pod svícnem bývá největší tma. Právě atmosféra celé této scény naplno vystihuje snímek Pražské orgie, který právě vstoupil do českých kin.

Film Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle stejnojmenné předlohy Philipa Rotha, ukazuje 70. léta v Československu pohledem zvenčí. Zahraničnímu návštěvníkovi, slavnému americkému spisovateli, se před očima odehrávají schizofrenní scény. Neví, komu může věřit a komu ne. Kdo je agentem Státní bezpečnosti, kdo pracuje pro obě strany a kdo jen předstírá, že má větší vliv, než kterým doopravdy disponuje.

5910569:article:true:true:true

Sice si zvyká na neustálé sledování tajnou policií, pořád se ale diví tomu, že ho na ulici někdo fotí a v hotelu odposlouchává. V tom všem ho utvrzuje i anonymita a mlčenlivost davu kolem něj. Všechny tváře jsou si podobné. Všude tak nějak převažuje šedivá. A když čekáte v nádražní restauraci, automaticky přinášejí pivo, protože o kávě přece všichni vědí, že se nedá pít.

Filmoví kritici kvalitu Pražských orgií kritizují a mají v mnohém pravdu. V pohledu na normalizační Prahu a její vizualizaci je ale tento snímek cenný. Stejně jako tím, že otevírá téma další zrůdnosti komunistického režimu, a obecně všech totalit a autoritářství, spočívající ve využití a zneužití sexuálního chtíče, perverzností, obsesí a úchylek. Téma, které je v mnoha ohledech stále ještě tabuizované.

Nejen že se někteří tajní vyžívají v odposlouchávání ložnic, kde se také přímo natáčí skrytými kamerami, ale sexualitu svých oponentů zahrnují rovněž do represí. Přes svůj název je film v zobrazení toho všeho poměrně cudný a o těchto věcech se, když už, spíše mluví, než že by se přímo odehrávaly na plátně. Ale i to je pro 70. léta svým způsobem typické.

Sexuální svobodou si tak některé postavy vynahrazují nesvobodu jinou. Jak ale později rekapituluje spisovatel, který celý příběh vypráví, je otázkou, zda to není spíše „parodie na svobodu“. Rovněž totiž dospívá k tomu, že revoltu představují spíše příběhy, které si Češi neustále vyprávějí. A vlastně i tím tak nějak bojují proti režimu.

Stejně jako tento film, který se k lidem jistě dostane. Pokud ale budou chtít jít dál a třeba si přečíst originál, dost možná ale přijde zklamání. Pražské orgie sice okupují mediální prostor a před filmovými plakáty není minimálně v Praze úniku, zvláštní ale je, že Rothova knižní předloha teď není prakticky k dostání. Knihkupectví i internetové obchody ji hlásí jako vyprodanou. Chyba marketingu? Nová vydání s filmovou obálkou jsou totiž v poslední době zcela běžná, znovu se takto recyklují i knihy, jejichž předchozí výtisky jsou stále k dostání. Je to škoda, stejně jako to, že se film promítá v kinech i s českým dabingem, který jeho autenticitu snižuje.

Příběhy zkrátka mají svou sílu, utvrzují nás ve společných pohledech i hodnotách, připomínají, jak věci mají a nemají být. Spojují nás. Stejně jako ve filmu vytěží spisovatel ze svého komunistického „dobrodružství“ knihu, v níž zanalyzuje zrůdnosti tehdejšího počínání, i Pavlásková natočila příběh, který může přispět k poznání našich moderních dějin a připomenout lidem, kteří třeba moc nečtou, v jakých poměrech už opravdu žít nechceme.

SDÍLET