Januš: Samková nehodí vidle do EU, ale mezi advokáty. Nová unie jejich pověst pošramotí | info.cz

Články odjinud

Januš: Samková nehodí vidle do EU, ale mezi advokáty. Nová unie jejich pověst pošramotí

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Advokátka Klára Samková skončila v evropských volbách tak, jak se všeobecně očekávalo. Výrazně propadla. Nestačily ani sliby ve volebních klipech, že když to nepůjde, hodí do Evropské unie vidle. Teď tak bude mít o to více času na nově založenou Unii advokátů, jejíž se stala předsedkyní. Prostřednictvím tohoto spolku podle všeho hodí vidle nejen do advokátního stavu, ale také do českého právního prostředí jako takového. Jako by mu nestačilo, že je ministryní spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Unie advokátů má, tak jak Kláru Samkovou cituje server Česká justice, chránit a zajímat se o zájmy advokátů. České advokátní komoře, tedy oficiální stavovské organizaci, chce v tomto ohledu poskytovat zpětnou vazbu. Na tom by nebylo nic špatného, vždy prospěje, když do zakonzervovaného stavu vstoupí další hybatel dění s novými myšlenkami a snahou získat si své místo. Pokud se hraje fér, těžit z toho mohou všichni. 

Klára Samková ale neusmiřuje a nesjednocuje, to spíše naopak. S málokým vyjde a málokdo vyjde s ní. O něčem svědčí i její dosavadní životopis. Opakovaně se snaží vstoupit do politiky: chtěla třeba kandidovat na prezidentku, v předešlých evropských volbách málem vedla tehdejší Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, nyní narazila s APAČI 2017. Voliči ale o ni nemají zájem.

Do veřejných funkcí ji zase nechtějí pustit politici, když ji dříve odmítli třeba jako možnou ústavní soudkyni a loni zase jako zástupkyni veřejného ochránce práv. A ve vedení České advokátní komory o ni nestojí ani sami advokáti, kteří o tom rozhodují.

Samková to ale nevzdává a nyní si usmyslela, že oficiální stavovské organizaci postaví trucpodnik. Že se s ní i kvůli některým svým ostrým výrokům dlouhodobě přetahuje a v poslední době dokonce i soudí, je pak rovněž důležitý fakt, který nutně hraje v celém příběhu svou roli.

Samková se na veřejnosti často nechová zrovna podle toho, co po ní vyžadují advokátní etické předpisy a tím pádem ani tak, jak se advokáti běžně prezentují. Pro ostřejší slovo a zavádějící zjednodušení nejde daleko. Možná stačí jediný příklad. Na veřejné akci proklela tureckého velvyslance.

Nelze tak očekávat, že by ji kolegové advokáti – i když jsou třeba někteří z nich nespokojeni s Českou advokátní komorou, jejím vedením a tím, co pro ně dělá a nedělá – do nového spolku nějak hromadněji následovali. Ve chvíli, kdy Samková Unii advokátů představovala, ostatně měla tři členy.

Aktivních advokátů je přitom podle posledních údajů téměř 12 tisíc. Troufám si tvrdit, že Unie advokátů bude mít už z vypočtených důvodů daleko větší problémy s náborem nových členů než třeba rovněž zákonem nezakotvené a daleko úžeji profilované Unie obhájců vedená Tomášem Sokolem či Unie rodinných advokátů v čele s Danielou Kovářovou.

Tedy jen bouře ve sklenici vody a pěna dní? Nikoliv. Klára Samková a její spolek totiž mohou napáchat daleko více škody než užitku. Třeba pokud si někteří lidé začnou, vzhledem k její nové funkci, myslet, že jde o oficiální reprezentaci advokátů a že se právníci právě tímto způsobem běžně prezentují.

V obrazu největší organizované právní profese může tato aktivita jednotek právníků zanechat nenapravitelné škody. A nemusí jít jen o advokáty, ale rovněž o celou právní obec a právní prostředí, kterému v posledních týdnech zrovna nepomáhá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a její přístup ke komunikaci, který můžeme shrnout jako „co na srdci, to na jazyku“.

Kombinace Benešové se Samkovou je zkrátka pro právní PR pořádná nálož a skoro by se tak už hodilo začít vymýšlet strategii krizové komunikace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud