Januš: Strach mezi českými historiky. Nejde o špatné citace, ale o světonázor

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE| Brzy uplyne půl roku od propuknutí plagiátorské aféry historika a bývalého prorektora Univerzity Karlovy Martina Kováře. Právě loni v prosinci se začaly nad profesorovou kariérou a jeho odborným životem stahovat mraky. Univerzita sice následně rozhodla o tom, že opisoval, nikdo z těch, co Kováře kritizovali, ale nevzal příliš v potaz dobu, v níž inkriminované práce vznikly, ani pravidla, která se tehdy dodržovala. Stranou zůstaly všechny Kovářovy zásluhy, historik byl dehonestován. Po půl roce panuje na Filozofické fakultě, donedávna Kovářově domovském pracovišti, dusná atmosféra. Zejména historici teď mají strach jakkoliv vybočit z řady. Mnozí z nich se totiž bojí, aby se něco nezačalo hledat i na ně.

Na INFO.CZ jsme o Kovářově kauze psali jinak než většina ostatních. Nikdy jsme netvrdili, že jsou všechny jeho práce bezproblémové, to jsme nechali na posouzení jiným. Ale usilovali jsme o to, aby obraz veřejně známého intelektuála, který dokáže díky poznatkům z minulosti srozumitelně komentovat současnost a dávat jí aktuálnost, nebyl zničen jen kvůli jeho dřívějším prohřeškům proti dnešním citačním normám. Nabízeli jsme kontext a souvislosti veškerého dění. Nestačilo to. Kovář se tak alespoň zařadil mezi naše externí autory. 

Jako první jsme citovali z oponentních posudků významných profesorů Roberta Kvačka a Jaroslava Pánka. Oba se Martina Kováře zastali. Přineslo to ale hlavně to, že byli sami Kovářovými odpůrci popliváni a na sociálních sítích se psalo, aby byly prověřeny i jejich knihy.

Egyptolog Bárta drtivě uspěl, jeho kandidaturu do vedení UK podpořil skoro celý Akademický senát

sinfin.digital