Jedna hanebná Partie a Vystrčil už není slavný „Tchajwanec“

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Někdy se prostě zadaří. Přijdete v neděli do televize, trochu moc ve studiu popustíte uzdu upřímnosti a veškerá vaše politická sláva je rázem pryč. Ano, přesně tohle se teď podařilo v Partii na CNN Prima News šéfovi Senátu a místopředsedovi ODS Miloši Vystrčilovi.

„Vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit. Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli - sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni,“ řekl doslova. A vysvětlil, že lidé na home office by v modelovém případě dostali jen 70 nebo 80 procent měsíčního výdělku a zbytek by odevzdali postiženým profesím. 

Samozřejmě nic proti solidaritě. Tu ale po celou dobu, co koronavirus zavřel nebo přivřel podnikání Vystrčilovým „válečníkům“, projevují všichni ti, kdo si stále udrželi příjem, tím, že posílají daně do státního rozpočtu. A z něj se platí kompenzace těm, kteří o příjem přišli.

Vystrčil se za svůj „nápad“ záhy omluvil. I on pochopil, že ani šéf Senátu nemá rychleji mluvit než myslet. Podle jeho nové verze by proto účet za pandemii měli více sdílet „zaměstnanci veřejného sektoru“, kteří žijí z daní. Proč ne – začít můžeme u poslanců a senátorů. Ti mají home office celkem často a berou dost velkorysé platy, aby to na solidaritu stačilo. Jenže tím Vystrčil v Partii neskončil... 

Miláček médií navíc vládě vyčetl, že spolu s vyhlášením lockdownu do lidí nehustí také nejistotu. To je pro změnu originální teorie krizové komunikace, jež má veřejnost přesvědčit o dodržování opatření. „My musíme komunikovat tu nejistotu, protože my nevíme, jak se ten virus bude chovat. My nemůžeme tvrdit, že víme, jak to bude,“ řekl Vystrčil. Načež zcela vážně dodal: „Já mám vždycky pocit, že vláda nemá žádný plán, že neví, co bude dál.“

Aha! Vláda má tedy lidem říkat, že nový lockdown možná nebude fungovat, současně má ale opozici sdělit přesný plán, co se bude dít, protože přece musí vědět, jak to bude fungovat? Píšu o politice přes dvacet let, takovou osobní demolici v jediném TV pořadu ale fakt nepamatuju. Vystrčil během dvaceti minut „nezabil“ jen svou auru nedotknutelného zastánce „vyšších principů“ a možného prezidentského kandidáta, do níž ho obvykle halí mnozí novináři díky jediné cestě na Tchaj-wan. Přizabil i věrohodnost celé opozice.   

Ta si totiž nemá ohledně covidu s vládou moc co vyčítat, protože od začátku pandemie sama hraje dost bídnou partii; na jednu stranu jí podráží nohy permanentním znevěrohodňováním téměř všeho, co dělá, současně s tím jí ale vyčítá, že jí lidi nevěří. Výsledkem je bezprecedentní nedůvěra lidí ve stát, kam patří vláda i opozice. 

Na druhou stranu Primě poděkujme: podobně jako Miroslav Kalousek býváme i my novináři v duši básníci a rádi se necháme unést. Výsledkem bývá klasický mediální surrealismus. Vloni jsme proto Vystrčila blahořečili za Tchaj-wan a nějak u toho zapomněli, že to pár let předtím byla právě ODS, kdo ještě ve vládě kritizoval tzv. „dalajlámismus“ naší zahraniční politiky. Teď bublina kýče splaskla a je to jen dobře, politika má zůstat realitou. Jen v rámci objektivity řekněme, že tentokrát si ji Vystrčil propíchl sám. A že se mu to fakt povedlo, to poznáte i podle toho, když jeho vystoupení označí za „dost zoufalé“ i největší babišobijec Kalousek.

sinfin.digital