Jirsa: Hurá, máme místopředsedkyni Evropské komise! Ale je to k ničemu | info.cz

Články odjinud

Jirsa: Hurá, máme místopředsedkyni Evropské komise! Ale je to k ničemu

KOMENTÁŘ TOMÁŠE JIRSY | Andrej Babiš si připsal „velký úspěch“, Věra Jourová a okruh jejích spolupracovníků a bruselských lobbistů slaví pokračování ukázkové unijní kariéry a zhruba 10 milionů dalších lidí v ČR je buď v rozpacích, nebo je jim to úplně ukradené. Tak se dá shrnout fakt, že Jourová bude trávit druhé funkční období v roli místopředsedkyně Evropské komise s portfoliem „Values and Transparency“. Tedy zjednodušeně bude bdít nad hodnotami Evropské unie a otevřeností, ať už to znamená cokoliv.

Diskuse, která se odehrává mezi politickými insidery, je předvídatelná. Část opozice obligatorně kritizuje Babiše i Jourovou a dělá si srandu z rozporu mezi netransparentností v podobě střetu zájmů premiéra a „transparentností“ v názvu budoucího portfolia Jourové. Případně se strefuje do toho, že pohlaví kandidáta/tky zjevně hrálo při skládání komise roli.

Druhá, ta proevropštější část, mluví o zmařené příležitosti, špatném vyjednávání a o tom, jak zásadní portfolio bychom mohli mít, kdybychom neměli za premiéra stíhaného Andreje Babiše, či se nebavili s partnery ve „zpátečnickém uskupení“ jménem V4. Zbytek politického spektra může dělat, že se ho to netýká, zejména proto, že si velmi dobře spočítal, že to je téma, na kterém nelze získat ani jeden politický bod, protože voliče po právu nezajímá.

To je ten zásadní problém celé evropské demokracie, za který nemůže ani Andrej Babiš, ani ministr zahraničí, ani vláda, ani nikdo v aktuálním dosahu českých voličů. Vazbu mezi hlasem jednoho konkrétního voliče a tím, že se Věra Jourová stane místopředsedkyní Evropské komise, může po událostech posledního roku hledat jen opravdový euronadšenec. Ukázalo se to ostatně i za minulé komise, které předsedal Jean-Claude Juncker. Ten si v srdcích Čechů svými eskapádami získal popularitu na úrovni čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, tedy velmi nelichotivou.

Pokusem o větší demokracii měl být koncept tzv. spitzenkandidátů, tedy volebních lídrů jednotlivých frakcí, kteří měli dodat nádech politického souboje, jenž překračuje hranice evropských států a na základě silné osobnosti a politického europrogramu vygeneruje budoucího předsedu Evropské komise. Konaly se debaty jednotlivých kandidátů i volby, ale předsedkyní Evropské komise se stal „králík vytažený z klobouku“, tedy českému voliči cizí Němka Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová vyhlásila progresivní agendu postavenou na klimatickém alarmismu, byť s ní nikam nekandidovala. Díky nominaci Evropské rady prošla o pouhé dva hlasy i v Evropském parlamentu a jala se sestavovat komisi, která bude její vizi prosazovat. Věra Jourová je produktem následného zákulisního vyjednávání. Otázkou zůstává, jestli nejde hlavně o chytrý bruselský klín vražený do srdce Visegrádu, který je seskupením dalších černých ovcí evropské integrace hned po Velké Británii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud