Jirsa: Pokrytecké bičování Jaromíra Jágra. Hokejista je jen další rukojmí války se Zemanem | info.cz

Články odjinud

Jirsa: Pokrytecké bičování Jaromíra Jágra. Hokejista je jen další rukojmí války se Zemanem

KOMENTÁŘ TOMÁŠE JIRSY | Nad Jaromírem Jágrem jsem nikdy hůl nezlomil. Vlastně jednou – letos – kdy už jsem si říkal, že je nedůstojné se po všech těch zraněních tak nepřesvědčivě vracet na led. Jeho poslední výkony, kterými dostal Kladno zpět do extraligy, mi ale spolehlivě zavřely ústa. Zatímco Jágrova hokejová smrt tedy očividně nenastala, byl hvězdný sportovec během tohoto víkendu zabit společensky. Alespoň by se to mohlo jevit z komentářů na sociálních sítích, kde jeho fotografie s čínským prezidentem, českým prezidentem a celkově jeho angažmá v čínském hokejovém svazu před příští olympiádou vyvolaly smrtelné zděšení. Jak už to tak bývá u morálních alarmistů, Jágr skončil jako „blbá hokejka“, „zrádce“, případně rovnou jako „komunista“. 

Nenávist směřovaná vůči Jágrovi přesně zapadla do extremistického stylu, jímž na téma Čína probíhá diskuze v Česku. Na jedné straně stojí (nebo se spíše plazí) „vtíravá diplomacie“, kterou praktikuje stávající prezident. Ta přes stohy deklarací, dohod a návštěv vede k naprosto minoritním výsledkům pro český export a pár irelevantním akvizicím bývalé skupiny CEFC. Dolním deseti miliónům, pro které Zeman kandidoval, však něco hmatatelného přináší jen těžko.

Na druhé straně stojí vlivná aktivistická skupina, kterou politicky zosobňuje bývalý Zemanův neúspěšný protikandidát a dnešní senátor Pavel Fischer. Ta fakticky vede svatou válku proti všem, kdo Čínu rovnou neodsoudí jako nepřijatelnou komunistickou diktaturu. Ideově ji zaštiťuje think-tank Sinopsis a najdeme v ní celou plejádu nejzarytějších Zemanových odpůrců. 

Obě pozice jsou mimo realitu dnešní mezinárodní politiky, zvláště po letošním evropském turné čínského prezidenta. Si Ťin-pching s Italy podepsal dohodu o přistoupení k čínskému megaprojektu „Pás a cesta“ a na společném jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem hovořil o „strategickém partnerství“. To bylo stvrzeno sérií velkých francouzsko-čínských smluv, mezi něž patří i objednávka tří stovek letadel Airbus. Padá tak oblíbená teze, že „to by se na západ od nás nemohlo stát“. Poučným čtením, které přesně popisuje pragmatický přístup evropských zemí, je výstup 21. summitu EU-Čína, který proběhnul před několika týdny.

Na celé aktuální cestě do Číny rozhodně není špatně, že se Jaromír Jágr stává po Pavlu Nedvědovi další mezinárodní ikonou, která může mluvit k občanům země, jež tvoří pětinu lidstva. Stejně tak není špatně, že se jí účastní český byznys, který snad přetaví deklarace a memoranda v reálné smlouvy, které budou mít pozitivní dopad na českou ekonomiku. Špatně je, že hmatatelné výsledky v ČR zatím naprosto neodpovídají vynaložené energii a to v situaci, kdy v Zemanově zahraničněpolitické strategii dostala Čína unikátní pozici na úkor všech ostatních.

Ale s tím nemá Jaromír Jágr nic společného. A skutečnost, že jede s demokraticky zvoleným prezidentem na oficiální cestu, na tom nic nemění.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2019 v České republice naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud