Zase Best in Covid! Nedodělaný informační web vlády je výsměch

GLOSA MARTINA MALÉHO | Hosana a haleluja, sláva na výsostech vládě a vládnímu zmocněnci pro digitalizaci Dzurillovi! Chvalme je a velebme je, neboť včera právě oni zasadili rozhodující úder v boji proti covidu!

Doba je zlá, a tak jsme rádi za každé jasné světlo v temnotách, za každý záblesk naděje, za každý maják, který nám ukazuje, že ani v době zákazů nemáme věšet hlavu. A právě takový záblesk přišel v osm hodin večer pátého listopadu, když vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla na twitteru informoval lid o velkém úspěchu vládního boje s pandemií.

Když jsem si to přečetl, bylo mi jasné, že teď to bude už jen dobré. Jako vážně.

Covid tu máme od března 2020. V září nesporně začala druhá vlna. Poslední týdny máme denní přírůstky klidně i okolo patnácti tisíc. Denně zemře na 200 lidí. A v téhle situaci přichází vláda a ústy vrchního ajťáka prohlašuje: „Jsme skvělí, protože už máme náhledy informačního webu, kde se konečně dozvíte, co se to děje!“

A to jsem se musel opřít o ponk a vydýchat. Od března je tu epidemie, od září obří průšvih, a oni „už“ 23. října začali a pátého listopadu mají dokonce hotové náhledy webu. Jako fakt? A ještě se tím bezstarostně pochlubí, místo aby se každý den omlouvali za to, že to ještě nevzniklo? A to ten web ani neexistuje - zatím je to jen UX, texty a náhledy!

Pro Česko je lepší výhra Bidena. Neuznání výsledků vyvolá krizi s dopadem na celý svět, říká ekonom Gapko

Ale co, člověk se má pochválit, když udělá něco výjimečného, že? Tak se Dzurilla pochválil, neopomněl význam Babiše, že „byl u toho“, Babiš nezaspal a hezky do kříže poplácal zase Dzurillu, a pak ještě developery, textaře, designéry a ministerstva, protože ti to zvládli naprosto skvěle! Jo a taky Česko.digital a Dominik Feri, jen tak mimochodem. 

A teď jak to bylo ve skutečnosti: Babiš se v říjnu dozvěděl, že populární Feri má na Instagramu přes 800 tisíc sledujících, tak pokáral své ministry, proč to nedělají jako on, a požádal ho o pomoc. Česko.digital se intenzivně snaží pomáhat státu, takže i stran covidu minimálně od března, a ačkoli musí mít pánové a dámy neustálý pocit, že hovoří do zdi, tak vytrvali, až si jich někdo z vlády všimnul. Takže Dominik Feri s dobrovolníky z Česko.digital začali za Babišovy lidi dělat něco, co měla mít vláda už dávno hotové. Jupí, po dvou týdnech se blíží do finiše, což je malý zázrak, když je zadavatelem stát - a jako vždycky: ti, co to udělali, jsou někde na konci zmíněni, ale hlavní zásluhy si vezme stát, a ještě se tím pochlubí, jako kdyby to byl právě oni, kdo přinesl pochodeň pokroku.

„Až na krev.“ Americké prezidentské volby v deseti obrazech

Nevím, co Dzurilla čekal. Že ho všichni pochválí, jak to s šéfem krásně domluvili a zařídili? A víte vy co? Já si myslím, že to fakt čekal. Že opravdu čekal spontánní vlnu nadšení, že lidi konečně ocení, co pro ně vláda všechno dělá.

Když začala první vlna, udělal jsem podobnou stránku pro web, v němž jsem tehdy pracoval. Jeden den mi volala ředitelka a prosila mě, abych si to vzal na starost. Druhý den dodala redakce texty a já to tam „nalil“. Pak jsem to výrazně pokrátil, jen na nejnutnější stručné odpovědi, a odpoledne to šlo ven. Měli jsme pocit, že rozhoduje každá hodina a že přinášíme něco, co lidi fakt potřebují, totiž v době, kdy každý říkal něco jiného, dát lidem praktický návod, jak řešit každodenní situace. Totéž dělal každý zpravodajský web, každý portál, zkrátka všichni. 

Jediný, kdo to nedělal, byl stát. Nakonec tedy přeci jen něco spustil, a přesně v nejlepších tradicích státních IT projektů: Spustil pro jistotu hned několik webů na různých místech, něco nefungovalo, něco bylo nanic, něco se nedalo používat a něco by bylo sice skvělé, ale pak se tomu nikdo nevěnoval. Třeba jako „aktuálním informacím o koronaviru na stránce MZČR“. (Po vydání článku byla odkazovaná stránka stažena, pozn.red.)

Oni to totiž mezitím přesunuli někam jinam a tuhle stránku zapomněli smazat, takže když se na ni náhodou proklikáte, ani vám neřeknou, že mají jinde novou, aktuálnější

V době, kdy každý větší web má pro covid vlastní databázi životních situací a někoho, kdo sleduje aktuální opatření a upravuje informace, my na INFO.CZ od září každý všední den ráno posíláme newsletter, kde píšeme, jaká opatření platí, co se chystá a jaká jsou čísla (ještě neodebíráte? Tak to napravte), tak se vládní zmocněnec stran digitalizace bezelstně pochlubí, že oni už mají obrázek nového webu, a nezapomene zmínit, že to rozjeli s Babišem.

Je mi líto, že to trochu neprávem schytávají lidé z Česko.digital, ale tohle chvástání papalášů, co si tak krásně připsali credits, zásluhy za něco, co sami osm měsíců nebyli schopni ani nechat udělat, to si o pořádnou kritiku říká.

Vím, že to státní správa vidí jinak, ale když ani po osmi měsících není schopna udělat kruciálně potřebný web, tak je to něco, za co by se měl Dzurilla omluvit, ne se tím chlubit!

Ale to vyšumí. Hlavní přece je, aby na Vánoce bylo otevřeno! A při té třetí vlně po svátcích ještě budeme rádi, že ten web vzniknul. Jako když najdeme… Nebojte, bude ležet hned vedle systému elektronických dálničních známek, co stát taky tak skvěle zařídil a Babiš se u toho vyfotil!

S rozvolňováním jsme nepoučitelní. Z covidu se v Česku stal nejčastější důvod úmrtí, říká Kubek

SDÍLET
sinfin.digital