Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kam má ministryně Schillerová chodit pro dobré rady. Komentář Martina Kupky

Kam má ministryně Schillerová chodit pro dobré rady. Komentář Martina Kupky

Ministryně financí Alena Schillerová nejspíš – na rozdíl od mnoha jiných politiků akciové strany ANO – nemá telefon na generálního ředitele Andreje Babiše. Jinak by už mu dávno zavolala o radu, jak se stát stejně skvělou jako její šéf a zařídit přebytkový státní rozpočet, tak jak ho on zařídil už vloni!

Anebo možná Babiš nemá telefon na svou ministryni, protože jinak už by jí přece poslal esemesku, že rozpočet plánovaný na rok 2019, rok dalšího předpokládaného růstu ekonomiky, prostě nemůže skončit se schodkem 40 miliard korun. A že z firmy, kde management naplánuje takovou ztrátu, se v holdingu vyhazuje nikoli vrátnicí, ale oknem.

Ale vážně: Česká republika v loňském roce samozřejmě neměla přebytek státního rozpočtu, měla naopak více než šestimiliardový schodek. Taková maličkost ale nemůže zabránit Andreji Babišovi ve vychloubání se pravým opakem pravdy. Naposledy se mu to stalo v pátek na setkání Svazu měst a obcí na Pražském hradě, kde skutečně zcela vážně tvrdil, že český státní rozpočet byl vloni v plusu. (Za zmínku stojí také další perlička z téhož projevu, totiž Babišovo snad až freudovské přeřeknutí o potřebě bojovat proti demokracii!)

Problém loňského výsledku hospodaření státu ovšem zdaleka není jen v tom, že státní rozpočet skončil v mínusu. Podrobný pohled na čísla přináší čtenáři další zklamání. Například Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu za minulý rok upozornil, že kapitálové výdaje – jinak řečeno investice – v rámci státního rozpočtu v roce 2017 dosáhly 81,75 miliardy korun, což bylo nejméně za posledních 12 let! V přepočtu na procenta to znamená, že investice tvořily pouhých 6,8 % z celkových výdajů státního rozpočtu.

NKÚ přitom vypočítává, že třeba během poslední ekonomické recese tento podíl dosáhl více než 10 % – 11,4 procent v roce 2009, 11,3 procent v roce 2010 a 10,3 procent v roce 2011. Ano, to jsou ty Babišem tolik kritizované roky, kdy se chystal do politiky a stále dokola mluvil o Matrixu, Palermu, o neschopných politicích a zemi plné korupce, která nevybírá daně a neinvestuje do budoucnosti. A jak bude líp.

Jen pro dokreslení situace stačí připomenout, co také plyne ze zmíněného stanoviska NKÚ ke státnímu rozpočtu: územní samosprávné celky, tedy obce a kraje, v souhrnu v loňském roce skončily v přebytku 31 miliard korun. Z toho sice 7,5 miliardy činí rozpočtový přebytek Prahy, který není způsoben zodpovědným hospodařením, ale stejnou neschopností investovat, jakou hnutí ANO předvádí na celostátní úrovni. I tak ale obce ukazují, že je možné hospodařit s rozmyslem, a dávají k úvaze, že by Alena Schillerová měla pro dobré rady chodit spíš do měst a obcí než do průhonické Sokolovny.

 Autor je místopředseda ODS a poslanec. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1