Feriho aféra jako zlom pro koalici SPOLU? Kampaň pro mladé se jí zhroutila, ale boj se povede jinde a bude si žádat nepříjemný úkrok

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Kauza Dominika Feriho otřásá českou politikou i samotnou TOP 09, kterou dnes Feri opustil. Je zatím těžké říct, jaký dopad vše bude mít na koalici SPOLU a její volební výsledek. Jisté ale přinejmenším je, že se zhroutila její dosavadní kampaň zaměřená na mladé voliče, jejíž byl Feri hlavní tváří.

Feri kampaň představil teprve minulý týden spolu s webem Mámhlas.cz, na kterém se měl postupně objevovat speciální program pro mladé, volební průvodce, série edukativních článků o volbách, a také Feriho podcast s hosty. Tomu je konec. Feriho na webu narychlo nahradil model z fotobanky a dnes už vás adresa přesměruje na stránku koalice SPOLU.

Ferimu coby politické hvězdě opoziční koalice je bezesporu konec, což ale neznamená, že to musí mít na celkové výsledky voleb fatální dopad. Nesmíme zapomínat, že hlavním konfliktem podzimních voleb bude téma Babiš. Na druhou stranu tím nemíním, že by Feriho aféra pro alianci ODS, TOP 09 a lidovců byla nějaká druhořadá svízel. Feri měl být jejím tahákem hlavně pro generaci nejmladších voličů. Teď tahle strategie úplně vyhořela. 

Feriho web je pryč, na stránce TOP 09 nicméně stále najdete tiskové prohlášení, ve kterém k zahájení kampaně pro mladé strana napsala toto: „Tři čtvrtiny českých voličů do třiceti let jsou podle nedávného průzkumu společnosti Behavio nespokojeny s dnešní politickou situací. Také právě proto hodlá Dominik Feri v kampani k mladé generaci hovořit hlasem, kterému mladí rozumí, a zároveň jim ukazovat, že na každém hlasu záleží.“

Nyní je zjevné, že zmíněné tři čtvrtiny českých voličů do třiceti let bude koalice Spolu oslovovat o poznání složitěji, než si původně plánovala. Těžit z toho můžou Piráti, kteří na tom jsou – pokud jde o podporu mladých – nejlépe, ale určitě ne Babiš, jehož šance oslovit mladší generace je zcela minimální.

Zde se sluší připomenout, že to byl v roce 2017 právě Feri, kdo se de facto zasloužil o to, že TOP 09 zůstala stranou zastoupenou v dolní komoře. A bylo to díky jeho schopnosti mobilizovat mladé voliče. Feri tehdy kandidoval v Praze, a to až z posledního místa. TOP 09 zde brala oproti zbytku republiky neuvěřitelných 12,64 procent hlasů a nebýt tohoto zcela abnormálního výsledku, celkově by se přes pět procent nedostala. Letos tedy s něčím podobným koalice SPOLU už počítat nemůže.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč bychom neměli dopady kauzy na výsledek voleb přeceňovat?
  • Co si musí opoziční formace uvědomit, pokud chtějí uspět?
  • A kteří voliči jim můžou pomoct víc než mladí?
sinfin.digital