Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Karty ve hře o Hrad rozdává Miloš Zeman. Jaké trumfy drží v ruce Jiří Drahoš? Komentář Bohumila Pečinky

Karty ve hře o Hrad rozdává Miloš Zeman. Jaké trumfy drží v ruce Jiří Drahoš? Komentář Bohumila Pečinky

Minulý týden skončil v čele Akademie věd, 1. dubna vykročil za prezidentskou kandidaturou. Jiří Drahoš se tím stal jedním z vyzývatelů Miloše Zemana.

V českém politickém světě platí jeden konsenzus. V prvním kole prezidentské volby zvítězí s přehledem prezident Zeman a důležité bude, kdo se s ním dostane do kola druhého. Pražský hrad uvažuje opačně: musíme v prvním kole získat víc než padesát procent odevzdaných hlasů, aby žádné druhé kolo nebylo. Tak kdo bude Zemanovým soupeřem?

Kromě čerstvého Drahoše zatím z relevantních postav svou kandidaturu ohlásil jen Michal Horáček. Svým odmítáním marketingu a klasických politických postupů dostal svou kampaň do mrtvého bodu a je zralý na restart, pokud jeho projekt není už teď passé.

Na Horáčkovi je vidět jedno: má všechno, co by měl správný prezident mít, od finanční nezávislosti přes zdravý rozum po inteligenci. Ale nedává to dohromady obraz prezidenta. Příliš je z toho cítit, že Horáček zahlédl svou životní výzvu. Veřejnosti však chybí odpověď na základní otázku: Proč?

Relativně slušnou šanci uspět by mohl mít ministr obrany Martin Stropnický. I tady chybí odpověď na otázku proč, ale Stropnický to nahrazuje šarmem a schopností se pohybovat v prostředí politiky a showbyznysu. Jeho hlavním hendikepem je, že je zaměstnancem firmy ANO, jejímž jediným vlastníkem je Andrej Babiš.

A jak víme z doby sestavování krajských koalic, Babiš je vždycky schopen obětovat pěšáka, aby dosáhl strategického cíle. Stropnický proto nemusí být vůbec „připuštěn“, pokud strategií nakonec bude neohrozit Miloše Zemana. Nejspíš za to dostane nějaké bolestné třeba v podobě funkce ministra zahraničí.

A pak je tu od minulého týdne profesor Drahoš. Širší veřejnosti vcelku neznámý člověk bez chytlavého životního a politického příběhu. Což je ovšem, jak víme, často jen věc marketingu. Jeho velkou předností však je, že je politický centrista schopný získávat hlasy zprava i zleva. Aniž by to musel halasně deklarovat, je prototypem Antizemana. Stručně řečeno, nekonfliktní kandidát, který chce dodržovat ústavu a respektovat, že hlavním hráčem v českém ústavním systému je premiér.

Drahoš také není klasický homo politicus, takže je schopen komunikovat s většinou politických stran a získávat jejich neformální podporu, aniž by si zadal. Kdyby byly volby příští měsíc, zřejmě by skončil na hlavu poražený. Nicméně karty dnes rozdává Miloš Zeman, jeho postoje, názory a v neposlední řadě i zdravotní stav. Ještě několik ztracených bot a fotek bodyguardů, jak vlečou bezvládné tělo, a situace se může obrátit.

Profesor Drahoš má výhodu – může si počkat. I kdyby neuspěl v těchto prezidentských volbách, vytvoří si dobrou bázi pro další léta, ať už Miloš Zeman dokončí, nebo nedokončí své druhé volební období. Drahoš je rozhodně tady a musíme s ním počítat.

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1