„Kauza Farský“ zastínila veškeré dění ve sněmovně. Řešit ji chce opozice i Piráti

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Tento týden se ve sněmovně mělo mluvit především o programovém prohlášení kabinetu Petra Fialy a o vyslovení důvěry vládě. To přijde na řadu ve středu. Zcela zásadní je také novela zákona o státní sociální podpoře, kterou poslanci projednali už v úterý. Pomoct má všem těm, kteří jsou a budou zasaženi energetickou chudobou. V pátek se zase bude volit zbývající místopředseda sněmovny, skoro jistě se jím stane Karel Havlíček z hnutí ANO.

Jak už to tak ale bývá, mediální prostor ovládlo jiné, zcela nečekané téma. Jan Farský ze Starostů a nezávislých totiž oznámil, že bude půl roku ve sněmovně chybět, neboť ve čtvrtek odjíždí i s rodinou na univerzitní stáž v americkém Oregonu. Poslaneckého mandátu se ale vzdát nemíní, Farský pouze slíbil, že všechny peníze, které mu z něj plynou, bude posílat neziskovým organizacím. Jak se dalo čekat, zpráva dokonale zastínila (viz třeba tady) vše, co má nějaký dlouhodobější přesah.

Tím ovšem nemá být řečeno, že by si Farský – a tím pádem tak nějak celá vládní koalice – už zase nenaběhla. Tím hůř, že nejde o její první chybu. Několik měsíců po volbách se podobný manévr de facto nedá srozumitelně vysvětlit, vždyť každý, kdo kandiduje, před volbami nemluví o ničem jiném, než že chce hájit zájmy voličů a pracovat v jejich prospěch. Pokud možno na plný úvazek. Práce politika je vskutku náročná a na vedlejší pracovní poměr, natož na dálku, ji opravdu dělat nejde. Nemluvě o tom, že Farský věděl, že byl přijat na stipendium, už několik měsíců před volbami.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak komentoval Farského rozhodnutí šéf Pirátů Ivan Bartoš?
  • Jak by měla novela, kterou dnes schválila sněmovna, pomoct domácnostem ohroženým energetickou chudobou?
sinfin.digital