Nejistota kolem nové vlády: Který ministerský kandidát má jít z kola ven, neví ani lídři koalice. Vše závisí na kondici Zemana

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Přestože je to už více než týden, co Petr Fiala národu oznámil, že je budoucí koalice připravena převzít vládní odpovědnost, je prakticky nemožné odhadovat, kdy se tak skutečně stane. Jedinou jistotou je v danou chvíli pouze jmenování Fialy premiérem. To by se mělo stát tento týden v pátek, patrně na zámku v Lánech. Vše ostatní pak bude záviset na kondici prezidenta Miloše Zemana.

AKTUALIZACE: Prezident Miloš Zeman opustil ve čtvrtek 25. 11. dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici v Praze a bude v péči ošetřovatelů na zámku v Lánech.


Vláda Petra Fialy bude jednou z těch, na které se lídři jednotlivých koaličních stran dohodli nejrychleji od voleb. Současně bude patřit mezi vlády, jejichž jmenování do úřadu se povleče hlemýždím tempem. Už 16. listopadu předseda ODS a budoucí premiér Petra Fiala národu oznámil, že je pětikoalice připravena převzít vládní odpovědnost. Jenomže prezident Miloš Zeman byl tou dobou v nemocnici, a z té by měl být aspoň na několik dnů propuštěn po více než šesti týdnech ve čtvrtek. S odkazem na dva důvěryhodné zdroje to ve středu uvedl server Seznam zprávy.

„Důležité bude ještě slovo lékařů ve čtvrtek ráno a vše samozřejmě závisí na aktuálním zdravotním stavu prezidenta,“ píše tentýž zdroj. Faktem nicméně je, že na čtvrteční odpoledne svolal na Pražský hrad tiskovou konferenci kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. A podle zákulisních informací je prakticky jisté, že v pátek prezident přijme Petra Fialu a jmenuje ho premiérem. Tím – pokud jde o nějaký plán nebo časový harmonogram ustavení nové vlády – to ale končí. Nikdo totiž neví, zda vůbec a případně kolik hodin denně bude Zeman v následujících dnech schopen pracovat.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co o zdravotním stavu Miloše Zemana říkají lékaři?
  • Jak mohou situaci zkomplikovat schůzky ministerských kandidátů s prezidentem?
  • A budeme mít vládu do Vánoc, nebo až na jaře?
sinfin.digital