Když jde o stranu, jde férovost na druhou kolej. Ukončí Benda volební pokrytectví?

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Nic v politice nekončí tak rychle jako hra na férovost. Když Ústavní soud nedávno zrušil část volebního zákona s tím, že je neférový k menším stranám, trumfovaly se hlavně ty opoziční v pokrytecké hře na férovost. Teď ale začínají i počítat, protože jde o hodně. K dosavadním čtyřem návrhům, jak zákon upravit, chce podle Seznam Zpráv přihodit pátou poslanec ODS Marek Benda.

Šéf sněmovního ústavně-právního výboru sice patří k „sametovým“ politikům, kteří rádi kázali dobro, třicet let v politice ho ale téhle neřesti zbavilo. Možná i proto je to právě on, kdo chce za opozici ukončit hru na „férový“ volební zákon, což je stejně iluze, a začít především počítat mandáty pro vlastní partaj. Nebo spíš pro trojkoalici SPOLU, které v podzimních sněmovních volbách „hrozí“ vyšší volební zisk než samotné ODS. Původní návrh lidovců se jí proto už nehodí. 

Ano, ti jsou také v koalici SPOLU, svůj návrh volebního zákona ale sepsali a poslali do sněmovny už dávno před nálezem Ústavního soudu, a tedy v době, kdy šli do voleb sami jako malá strana. Takže ho logicky „férově“ ušili na míru sobě i podobně menším stranám, které dosavadní právní úprava znevýhodňovala na konto těch větších. Jenže teď by lidovcům ani ODS úplně nepomohl. A ironií osudu ani Starostům, kvůli jejichž stížnosti Ústavní soud nedávno zasáhl. 

Benda proto volební zákon „otáčí“ zpátky k větším stranám. A nepřekvapivě nejvíc právě ke koalici SPOLU či dvojkoalici Pirátů a STAN. Do zákona vrací větší pravomoc stran rozdělovat „zbytkové“ mandáty podle vlastního výběru, jak to bývalo kdysi.

Přepočet mandátů ale výrazněji ovlivňuje použití tzv. Imperialiho kvóty, s níž Benda taky počítá. Ta nedává klasický bonus vítězi voleb, „kolektivně“ ale odměňuje více stran v popředí. Není těžké hádat, proč si Benda vzpomněl zrovna na Imperialiho kvótu: koalici SPOLU sice zatím nehrozí volební vítězství, patří ale do první trojky. Zmíněná kvóta ji proto zvýhodní na úkor těch vzadu, zatímco dopředu výrazněji neposune vítěze voleb. Vlastně bylo jen otázkou času, kdy s tím někdo přijde. 

Hra na férovost totiž v politice končí, jakmile začíná jít o vlastní partaj. A problém je, že Ústavní soud svým rozhodnutím hodil vidle i do logiky utváření volebních koalic, které nebyly ničím jiným než reakcí na zrušený volební zákon. Ano, v politice sami sobě nikdy neutečete. I proto by teď Bendův návrh mohl projít v koalici SPOLU, v níž by i lidovci prostě zapomněli, že ještě nedávno chtěli něco jiného, když se jim to zrovna hodilo.

A hlasy by nakonec mohlo přidat i nejsilnější ANO. To sice stále podporuje vlastní verzi volebního zákona, která spolu s další vládní, zmíněnou lidoveckou a jednou senátní verzí už leží ve sněmovně, zatím ale nemá podporu dalších stran. Hlasy SPOLU a ANO by navíc stačily na potřebnou většinu ve sněmovně i v Senátu. ODS a ANO by si tak vlastně jen zopakovaly nedávnou parlamentní spolupráci s daňovým balíčkem. 

S Bendovým návrhem volebního zákona zatím nesouhlasí koalice Pirátů a STAN, i když by pomohl i jí. STAN se nejspíš nechce distancovat od vlastního díla. Když si totiž u Ústavního soudu na volební zákon stěžoval, sotva prolezl do sněmovny; teď ale díky Pirátům okopává kotníky ANO. Europoslanec STAN Stanislav Polčák Seznam Zprávám řekl, že nechtějí „popírat sebe sama“. To jistě ne. Jak ale ukázal i zmíněný daňový balíček, politici neumějí nic ta dobře jako právě tohle.

sinfin.digital