Když jde o stranu, jde i Kalousek k čertu. Jak ODS našla Andreje

 FOTO: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Petr Holec

20. 11. 2020 • 11:28
KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak máme zase o něco jasněji. V politice vždy diktují daně, protože od jejich výše se odvíjí i to, jak moc můžou partaje ze státního rozpočtu uplácet své voliče. A sněmovna právě zažila něco na způsob nočního politického zemětřesení: ODS přijala „pomocnou“ ruku se svým vlastním nesplněným volebním slibem, kterou jí mazaně podal premiér Andrej Babiš, a pomohla ANO prohlasovat zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na patnáct procent. 

A že z toho měla fakt velkou radost. „Po letech vytrvalého úsilí jsme prosadili náš návrh a superhrubou mzdu se podařilo zrušit. A co to znamená? Každý zaměstnanec bude mít o přibližně 7 % čistého navíc!“, radoval se vítězoslavně na svém twitteru šéf ODS Petr Fiala. A že tím zabil hned několik much jedinou ranou. Zaprvé ODS ukázala, že ani nenávist k Babišovi nestojí opozici v cestě, když jde o starou dobrou partaj. ODS je totiž jedinou stranou z „demobloku“, která ANO pomohla.

Pravda, co taky mohla dělat, když jde o „prémiový“ bod jejího programu. Babiš tradiční politické strany stále znesvěcuje jejich někdejšími podvody na voličích a superhrubá mzda je jedním z nich. Hlasováním s ANO v tak klíčové věci ODS hodila vidle do společné opoziční rétoriky. Ta Babiše veřejnosti maluje jako nezodpovědného politika, který de facto zrušil státní rozpočet – a teď mu dá za pravdu šéf nejsilnější opoziční strany (v posledních sněmovních volbách), jenž se obden pasuje na příštího premiéra.

Co si teď mají myslet chudáci lidi u piva, kdyby na něj mohli? Možná i proto se o šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska pokoušel u sněmovního pultíku infarkt, když na všechny apeloval, ať Babišův návrh zamítnou. A na Twitteru pak zamířil přímo na Fialu. „Pan Fiala teď obhajuje Babišův návrh slovy, že je to dobrý návrh, protože když se zadlužíme o 80 mld. navíc, bude mít např. hasič ročně o 23 tisíc víc. Tak to jsme troškaři. Kdybychom se zadlužili o 160 mld. navíc, mohl by mít hasič o 46 tisíc víc. A to by bylo ještě lepší!,“ napsal známý opoziční veršotepec.

A zatřetí: ODS kvůli daním zapomněla i na Masaryka, pod jehož hradčanskou sochou nedávno právě s TOP 09 a lidovci podepsala memorandum o společném „vítězném“ tažení proti Babišovi. V případě TOP 09 je to víc než symbolické. Právě tyhle dvě strany spolu už kdysi vládly a nedopadlo to nejlíp, jejich kabinet vzájemného ničení předčasně ukončil plukovník Šlachta. Ještě předtím se ale obě zničily tak, že ODS v následujících sněmovních volbách padla na sedm procent, načež TOP 09 v těch posledních sotva prolezla do sněmovny.

Hradčanská trojkoalice daňovým zemětřesením nejspíš neskončí, to by byl moc velký bizár i na naši politiku, jež koalicím obecně nepřeje. Lídři ODS, TOP 09 a lidovců teď zapomenou na Twitter a přinejmenším do další klíčové politické bitvy v sobě znovu najdou lásku. Jenže společné minulosti nikdy neutečete a v politice zvlášť. Navíc ODS a TOP 09 se od sebe od své poslední společné vlády politicky ještě víc vzdálily; ODS je mnohem konzervativnější, zatímco TOP 09 výrazně zezelenala.

A daněmi svody k vzájemné zradě určitě nekončí, to spíš naopak. Ostatně ANO a ODS neměly po posledních sněmovních volbách vůbec daleko ke společné vládě, chybělo několik poslanců. Babišovo hnutí je navíc nebezpečné v tom, že může ODS po volbách podat i další pomocné ruce: obě strany odmítají euro i migranty a úplně nehoří láskou k EU. A třeba „staronová hvězda“ ODS a její místopředseda Alexandr Vondra, na kterého někteří straníci sázejí partajní budoucnost, má rétoricky mnohem blíž k ANO než TOP 09. Ostatně říká se, že ke kauze ProMoPro mu „přátelsky“ pomohl právě Kalousek.   

SDÍLET