Když jde o stranu, jde i Kalousek k čertu. Jak ODS našla Andreje

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak máme zase o něco jasněji. V politice vždy diktují daně, protože od jejich výše se odvíjí i to, jak moc můžou partaje ze státního rozpočtu uplácet své voliče. A sněmovna právě zažila něco na způsob nočního politického zemětřesení: ODS přijala „pomocnou“ ruku se svým vlastním nesplněným volebním slibem, kterou jí mazaně podal premiér Andrej Babiš, a pomohla ANO prohlasovat zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na patnáct procent. 

A že z toho měla fakt velkou radost. „Po letech vytrvalého úsilí jsme prosadili náš návrh a superhrubou mzdu se podařilo zrušit. A co to znamená? Každý zaměstnanec bude mít o přibližně 7 % čistého navíc!“, radoval se vítězoslavně na svém twitteru šéf ODS Petr Fiala. A že tím zabil hned několik much jedinou ranou. Zaprvé ODS ukázala, že ani nenávist k Babišovi nestojí opozici v cestě, když jde o starou dobrou partaj. ODS je totiž jedinou stranou z „demobloku“, která ANO pomohla.

Pravda, co taky mohla dělat, když jde o „prémiový“ bod jejího programu. Babiš tradiční politické strany stále znesvěcuje jejich někdejšími podvody na voličích a superhrubá mzda je jedním z nich. Hlasováním s ANO v tak klíčové věci ODS hodila vidle do společné opoziční rétoriky. Ta Babiše veřejnosti maluje jako nezodpovědného politika, který de facto zrušil státní rozpočet – a teď mu dá za pravdu šéf nejsilnější opoziční strany (v posledních sněmovních volbách), jenž se obden pasuje na příštího premiéra.

sinfin.digital