Když jde o stranu, jde i Kalousek k čertu. Jak ODS našla Andreje

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak máme zase o něco jasněji. V politice vždy diktují daně, protože od jejich výše se odvíjí i to, jak moc můžou partaje ze státního rozpočtu uplácet své voliče. A sněmovna právě zažila něco na způsob nočního politického zemětřesení: ODS přijala „pomocnou“ ruku se svým vlastním nesplněným volebním slibem, kterou jí mazaně podal premiér Andrej Babiš, a pomohla ANO prohlasovat zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na patnáct procent. 

A že z toho měla fakt velkou radost. „Po letech vytrvalého úsilí jsme prosadili náš návrh a superhrubou mzdu se podařilo zrušit. A co to znamená? Každý zaměstnanec bude mít o přibližně 7 % čistého navíc!“, radoval se vítězoslavně na svém twitteru šéf ODS Petr Fiala. A že tím zabil hned několik much jedinou ranou. Zaprvé ODS ukázala, že ani nenávist k Babišovi nestojí opozici v cestě, když jde o starou dobrou partaj. ODS je totiž jedinou stranou z „demobloku“, která ANO pomohla.

Pravda, co taky mohla dělat, když jde o „prémiový“ bod jejího programu. Babiš tradiční politické strany stále znesvěcuje jejich někdejšími podvody na voličích a superhrubá mzda je jedním z nich. Hlasováním s ANO v tak klíčové věci ODS hodila vidle do společné opoziční rétoriky. Ta Babiše veřejnosti maluje jako nezodpovědného politika, který de facto zrušil státní rozpočet – a teď mu dá za pravdu šéf nejsilnější opoziční strany (v posledních sněmovních volbách), jenž se obden pasuje na příštího premiéra.

Podnikatelé nemají vládě za co děkovat. Sledujeme budování oligarchického socialismu, říká Bábek

Co si teď mají myslet chudáci lidi u piva, kdyby na něj mohli? Možná i proto se o šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska pokoušel u sněmovního pultíku infarkt, když na všechny apeloval, ať Babišův návrh zamítnou. A na Twitteru pak zamířil přímo na Fialu. „Pan Fiala teď obhajuje Babišův návrh slovy, že je to dobrý návrh, protože když se zadlužíme o 80 mld. navíc, bude mít např. hasič ročně o 23 tisíc víc. Tak to jsme troškaři. Kdybychom se zadlužili o 160 mld. navíc, mohl by mít hasič o 46 tisíc víc. A to by bylo ještě lepší!,“ napsal známý opoziční veršotepec.

A zatřetí: ODS kvůli daním zapomněla i na Masaryka, pod jehož hradčanskou sochou nedávno právě s TOP 09 a lidovci podepsala memorandum o společném „vítězném“ tažení proti Babišovi. V případě TOP 09 je to víc než symbolické. Právě tyhle dvě strany spolu už kdysi vládly a nedopadlo to nejlíp, jejich kabinet vzájemného ničení předčasně ukončil plukovník Šlachta. Ještě předtím se ale obě zničily tak, že ODS v následujících sněmovních volbách padla na sedm procent, načež TOP 09 v těch posledních sotva prolezla do sněmovny.

Snížení příjmové daně není asociální. Peníze mají zůstat lidem, ne politikům

Hradčanská trojkoalice daňovým zemětřesením nejspíš neskončí, to by byl moc velký bizár i na naši politiku, jež koalicím obecně nepřeje. Lídři ODS, TOP 09 a lidovců teď zapomenou na Twitter a přinejmenším do další klíčové politické bitvy v sobě znovu najdou lásku. Jenže společné minulosti nikdy neutečete a v politice zvlášť. Navíc ODS a TOP 09 se od sebe od své poslední společné vlády politicky ještě víc vzdálily; ODS je mnohem konzervativnější, zatímco TOP 09 výrazně zezelenala.

A daněmi svody k vzájemné zradě určitě nekončí, to spíš naopak. Ostatně ANO a ODS neměly po posledních sněmovních volbách vůbec daleko ke společné vládě, chybělo několik poslanců. Babišovo hnutí je navíc nebezpečné v tom, že může ODS po volbách podat i další pomocné ruce: obě strany odmítají euro i migranty a úplně nehoří láskou k EU. A třeba „staronová hvězda“ ODS a její místopředseda Alexandr Vondra, na kterého někteří straníci sázejí partajní budoucnost, má rétoricky mnohem blíž k ANO než TOP 09. Ostatně říká se, že ke kauze ProMoPro mu „přátelsky“ pomohl právě Kalousek.   

SDÍLET
sinfin.digital