Když na Zemana nedohlédnou voliči, dělají to aspoň soudci. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Když na Zemana nedohlédnou voliči, dělají to aspoň soudci. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman miluje „extenzivní“ ústavní výklad své funkce, o tomž žádná. Dělá si svou vlastní zahraniční i vládní politiku, na Hradě pálí špinavé trenýrky, rád uráží živé i mrtvé lidi a taky ignoruje zákony. Proč ne, většině voličů to imponuje a svádí k tomu i nekonečnost Pražského hradu. Zeman není první, koho tahle hradní nemoc postihla. Další soud v řadě teď ale řekl, že už to stačilo: prezident se možná občas vznáší nad ústavou, pořád ještě ale patří pod zákony. 

Pražský městský soud totiž rozhodl, že i když se to možná nezdá hradní partě vedené mediálně „viceprezidentem“ Jiřím Ovčáčkem, vztahují se stále i na prezidenta přízemní zákony podhradí. Takže má teď prezidentská kancelář poskytnout výplatní pásky Zemanova kancléře Vratislava Mynáře aktivistovi, který o ně požádal. Jeho příjem je podle soudu „věcí veřejného zájmu“, i když to předtím Hrad označil za „šikanu“, která by narušila Mynářovo „soukromí“.

„V nyní posuzované věci městský soud považuje veřejný zájem na informaci o příjmech kancléře za vysoký. Je nutno zohlednit, že jde právě o příjem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Tedy osobu, která stojí v čele Kanceláře prezidenta republiky, což je úřad, který zajišťuje obstarávání věcí spojených s rozsáhlými ústavními a zákonnými pravomocemi prezidenta republiky,“ zdůvodnil soud své rozhodnutí.

Je to určitě dobrá zpráva, protože chování Pražského hradu stále častěji připomíná Zimbabwe. Ano, Zeman nám slíbil expanzivní prezidentství hned po svém prvním zvolení, když jen tak mimochodem utrousil, že mu přímá volba automaticky dává víc přímých pravomocí. Logické, ne? Ústava sice nic takového nezná a s přímou volbou dokonce prezidentských pravomocí ubylo, Zeman si je ale prostě vzal sám. Vyslyšel hlas lidu, jak se říká. Nebo přesněji: svých voličů.

Zeman by vlastně měl být rád, že teď může díky soudu poslat Janu Potměšilovi i Mynářovy výplatní pásky; rád nazývá různé politiky i úředníky vyžírky a ne že by neměl i pravdu. Právě díky soudu teď lidé uvidí, že na Hradě určitě žádní takoví vyžírkové nepracují a že si Mynář od lidí měsíčně bere „jen“ předtím odtajněných 120 000 korun plus prémie. Jen teď uvidíme, jestli jde o hrubý nebo čistý plat. I když možná hned tak neuvidíme: Hrad už se kvůli platům Zemanovy suity soudil předtím a už předtím i prohrál, vždycky ale soudní verdikt stejně nějak obešel.  

Poslední soudní prohra je proto jen pokračováním předchozích soudních proher. A nejen ohledně platů. Zeman rychle prohrál soud i kvůli tomu, když z mrtvého novináře Ferdinanda Peroutky, jenž přežil koncentrák, udělal v rámci lomcování svých „encyklopedických“ znalostí obdivovatele Adolfa Hitlera, pak se ale ukázalo, že jedinou encyklopedií s touto informací je jeho hlava. Soud nařídil Zemanovi omluvu, ten se ale radši omluvil za něco úplně jiného a jako obvykle následuje klasická sága.

Mynářovy výplatní pásky jsou samozřejmě banalita vedle toho, co se na Hradě za Zemana děje. Ať Mynářovi klidně dává i 500 000 korun měsíčně a svá moudra jako bonus, když nás to vykoupí z jeho pocitu, že je car. Normálně by nás z toho vykoupily volby, jenže už nějaký čas si většina voličů na Hradě přeje cara. Anebo i nepřeje, spíš tam ale nechtějí knížecí pankáče Davida Černého a spol. nebo „apolitické svorníky“. Když tak na prezidenta nedohlíží voliči, dohlíží na něj aspoň soudci. Doufejme, že je brzy nestihne nějaká „polská“ soudní reforma.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud