Klinika není nic jiného než dobře maskovaný útok na soukromé vlastnictví. Komentář M. Půra

09. 01. 2019 • 15:59

Vývoj kolem Autonomního sociálního centra Klinika na Praze 3 musí zneklidnit každého zastánce soukromého vlastnictví coby nepopiratelného lidského práva. S tím, jak se blíží termín pro vyklizení nelegálně obsazené budovy, roste i počet výroků, které musí být razantně odsouzeny. Smutné je, že místo toho získávají zastání u některých politiků.

„Fetišizace soukromého práva je jeden ze základních problémů této společnosti. My rozhodně jsme pro demokratizaci vlastnictví,“ říká Jakub Ort, člen „kolektivu“ Kliniky. Jeho slova jsou jasnou výzvou ke kolektivizaci a znárodňování. Není přitom zdaleka jediný, kdo takový postoj k nelegálně obsazenému objektu zastává. Markéta Juřicová v rozhovoru pro INFO.CZ zase mluví o legalizaci Kliniky. To opět není nic jiného než výzva ke znárodnění ve jménu „lepších hodnot“, což pro pamětníky komunistického režimu není nic nového.

Kolektivizátorům z Kliniky je třeba neustále připomínat článek 11 Listiny lidských práv a svobod: „Každý má právo vlastnit majetek. Vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu.“ Jsme navíc v situaci, kdy Ústavní soud jasně rozhodl, že vlastník budovy – státní Správa železniční dopravní cesty – má právo budovu vyklidit, protože jde o majetek této firmy, které byl v rozporu se zákonem obsazen. Smutné je, že o zcela flagrantním porušení zákona musí v roce 2018 v Česku rozhodovat Ústavní soud.

Ještě smutnější ovšem je, že aktivistům se dostává podpory ze strany magistrátu ovládaného rudou koalicí. Rudou říkám úmyslně, protože když někteří novináři v minulosti upozorňovali, že představitelé koalice reprezentují bolševické myšlenky, byli terčem výsměchu. O to víc je s podivem, že se na legitimizaci krádeže podílí takzvaná pravicová strana TOP 09.

Jak sama Juřicová v rozhovoru říká, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se za Kliniku postavil. Další členové koalice – náměstek Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu, ředitel magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) – se squattery jednají. Už to je vrcholná drzost. Věřím, že je lidé volili proto, aby jejich majetek ochránili, nikoliv proto, aby se pokoušeli legitimizovat krádež majetku. Pokud by měli jednat, tak jen proto, aby urychlili vyklizení Kliniky.

Vrcholem drzosti jsou pak slova místostarosty Prahy 3 Ondřeje Ruta (Zelení). Podle něj je nutné dodržovat zákony, avšak není nezbytné rozhodnutí Ústavního soudu vymáhat, když jej aktivisté nerespektují. Takže kromě útoku na institut soukromého vlastnictví přichází ještě pokus o obcházení justice.

Na druhou stranu víme, koho takzvaný svěží vítr v politice reprezentuje. My ostatní bychom si to neměli nechat líbit. Pojďme společně obsadit magistrát s tím, že budeme prosazovat svoje myšlenky. Jistě se najde někdo, kdo nás podpoří.