Kolikrát ještě Fiala řekne, že nepůjde s Babišem? Asi dokud uvěříme opaku

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to starý zákon politiky: čím víc se od něčeho pořád distancujete, tím víc se k tomu hlásíte. Nejdřív to postihlo Piráty, kteří nakonec nejvíc utíkají před vlastními i cizími „hoaxy“, zatímco jim padají volební preference. Teď jako by se k nim přidal volební lídr koalice SPOLU Petr Fiala. Ten zase stále dokola opakuje, že ODS nebude vládnout s ANO.

„Do vlády s ANO nepůjdeme. Ani bez Babiše,“ zopakoval šéf ODS svou oblíbenou předvolební mantru i v posledních Otázkách Václava Moravce. A podobně jako Piráti poslední dobou dementují výroky různých pirátů, reagoval Fiala na nedávná slova místopředsedy strany Alexandra Vondry, který v rozhovoru pro server Novinky.cz vládní spolupráci ODS a ANO nevyloučil. Ovšem bez Andreje Babiše v čele.

A na adresu „presumptivních“ koaličních parťáků Pirátů doslova řekl: „Sám si neumím představit, že by ODS dělala nějakého přidavače na pirátské stavbě v téhle zemi. To si trochu myslím, že je pro průměrného ódéesáka, minimálně tedy pro mě, obtížně zvládnutelná představa.“ Vondra v tom ve straně není vůbec sám, „průměrných ódéesáků“ je v ODS překvapivě víc: vládu ODS s ANO před ním už veřejně připustil nejen jihočeský hejtman Martin Kuba, zatímco „přidavačství na pirátské stavbě“ veřejně děsí jiné přední členy strany.

A taky novou partajní frakci Tea Party, jež do ODS řízla napříč generačně i regionálně. Ta má začátkem září konferenci a i někteří její členové by radši vládli s ANO než s Piráty, jichž se upřímně děsí. Je pravda, že „ultras“ voliči ODS jistě Babiše i jeho ANO nenávidí. Jenže jestli občanští demokraté nechtějí navždy zůstat jedenáctiprocentní stranou, co jako své vítězství slaví nejen druhou, ale i třetí čtyřletku v opozici, pak si se svými „ultras“ a jejich antibabišem prostě nevystačí.

sinfin.digital