Komentář Bohumila Pečinky: Občanské fórum dvě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Bohumila Pečinky: Občanské fórum dvě

Komentář Bohumila Pečinky: Občanské fórum dvě

Úterní protivládní demonstrace v řadě českých a moravských měst a středeční jmenování Andreje Babiše premiérem předznamenaly politické léto, které pozvolna přejde do podzimních komunálních a senátních voleb.

Už několikátá demonstrace během pár měsíců proti národně-levicovému bloku reprezentovanému jmény Babiš a Zeman naznačuje, že jde přece jen spíše o trend než o výstřelek několika iniciativ. Na poslední pražské demonstraci bylo z třiceti řečníků také šest zástupců opozičních politických stran.

Vládní strany na to reagovaly nervózním sdělením, že smyslem demonstrací je zvrátit výsledek říjnových sněmovních a lednových prezidentských voleb. To těžko – politická opozice v tom všem hrála jen okrajovou úlohu. Ve skutečnosti je v roli těch, kteří se chtějí sklouznout po vlně, kterou sami nevytvořili.

Série demonstrací v posledním půlroce vznikla spontánně a časem se z ní vytvořila silná báze vzájemně pospojovaných iniciativ a sdružení. Tato „síť demonstrantů“ vznikla jako reakce na nerovnováhu v české politice. Stručně řečeno, národně-levicový blok, který dnes drží všechny páky v zemi, má sice nadpoloviční většinu, ale ne takovou společenskou podporu, aby mohl dominovat na všech stupních společnosti a vtahovat do hry KSČM. Ve chvíli, kdy politická opozice není sjednocena a dost hlasitá, převzali iniciativu studenti a aktivisté.  

Slabým místem demonstrujících je, že proti národně-levicovému bloku vytvářejí něco jako politický antiblok. Na jednom pódiu se setkávají pravicoví i levicoví liberálové, středoví starostové a protestně naladění aktivisté. Hodně se to podobá zárodkům Občanského fóra, které spojovala myšlenka vyhnat komunisty od moci. Když splnilo svůj úkol, rozpadlo se OF do různých stran. Ale proč ne?

Nová vláda svým personálním složením i nejasnou většinou v parlamentu připomíná slepenec, který drží při sobě hlavně byznysové zájmy Agrofertu, Hradu a komunistů. Pro vylepšení image bude ve vládě zastoupena ČSSD, jejíž historickou úlohou bude zabraňovat největším excesům moci. To je kříž, pod jehož tíhou se může strana zhroutit, nebo získat nový étos. Podstatné je, že Babišova vláda je nestandardní výtvor. Ten vyvolává v život nestandardní reakce.

Ještě žádný kabinet od revoluce neměl od svých voličů tak neomezený mandát jako právě Babišova vláda. Hlavní „kontrakt“ tohoto voličského bloku s „těmi nahoře“ by asi zněl: vy si dělejte byznys, jak chcete, a nám dole něco z toho přerozdělte. Výměnou za to vás podržíme a nebudeme se moc ozývat. To je společenská smlouva dneška.

Tradiční politické strany nejsou na tento kontrakt schopny tradičními prostředky reagovat. Vyčerpávají se v parlamentních procedurách a vyvolávají dojem, že politický život je jinde. Proto má existence druhého OF hlubší smysl.

Komentář vyšel na webu E15. Další příspěvky autora si můžete přečíst zde.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.