Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Bohumila Pečinky: Občanské fórum dvě

Komentář Bohumila Pečinky: Občanské fórum dvě

Úterní protivládní demonstrace v řadě českých a moravských měst a středeční jmenování Andreje Babiše premiérem předznamenaly politické léto, které pozvolna přejde do podzimních komunálních a senátních voleb.

Už několikátá demonstrace během pár měsíců proti národně-levicovému bloku reprezentovanému jmény Babiš a Zeman naznačuje, že jde přece jen spíše o trend než o výstřelek několika iniciativ. Na poslední pražské demonstraci bylo z třiceti řečníků také šest zástupců opozičních politických stran.

Vládní strany na to reagovaly nervózním sdělením, že smyslem demonstrací je zvrátit výsledek říjnových sněmovních a lednových prezidentských voleb. To těžko – politická opozice v tom všem hrála jen okrajovou úlohu. Ve skutečnosti je v roli těch, kteří se chtějí sklouznout po vlně, kterou sami nevytvořili.

Série demonstrací v posledním půlroce vznikla spontánně a časem se z ní vytvořila silná báze vzájemně pospojovaných iniciativ a sdružení. Tato „síť demonstrantů“ vznikla jako reakce na nerovnováhu v české politice. Stručně řečeno, národně-levicový blok, který dnes drží všechny páky v zemi, má sice nadpoloviční většinu, ale ne takovou společenskou podporu, aby mohl dominovat na všech stupních společnosti a vtahovat do hry KSČM. Ve chvíli, kdy politická opozice není sjednocena a dost hlasitá, převzali iniciativu studenti a aktivisté.  

Slabým místem demonstrujících je, že proti národně-levicovému bloku vytvářejí něco jako politický antiblok. Na jednom pódiu se setkávají pravicoví i levicoví liberálové, středoví starostové a protestně naladění aktivisté. Hodně se to podobá zárodkům Občanského fóra, které spojovala myšlenka vyhnat komunisty od moci. Když splnilo svůj úkol, rozpadlo se OF do různých stran. Ale proč ne?

Nová vláda svým personálním složením i nejasnou většinou v parlamentu připomíná slepenec, který drží při sobě hlavně byznysové zájmy Agrofertu, Hradu a komunistů. Pro vylepšení image bude ve vládě zastoupena ČSSD, jejíž historickou úlohou bude zabraňovat největším excesům moci. To je kříž, pod jehož tíhou se může strana zhroutit, nebo získat nový étos. Podstatné je, že Babišova vláda je nestandardní výtvor. Ten vyvolává v život nestandardní reakce.

Ještě žádný kabinet od revoluce neměl od svých voličů tak neomezený mandát jako právě Babišova vláda. Hlavní „kontrakt“ tohoto voličského bloku s „těmi nahoře“ by asi zněl: vy si dělejte byznys, jak chcete, a nám dole něco z toho přerozdělte. Výměnou za to vás podržíme a nebudeme se moc ozývat. To je společenská smlouva dneška.

Tradiční politické strany nejsou na tento kontrakt schopny tradičními prostředky reagovat. Vyčerpávají se v parlamentních procedurách a vyvolávají dojem, že politický život je jinde. Proto má existence druhého OF hlubší smysl.

Komentář vyšel na webu E15. Další příspěvky autora si můžete přečíst zde.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1