Komentář Martina Kupky: Když něco funguje, musí to převzít stát? | info.cz

Články odjinud

Komentář Martina Kupky: Když něco funguje, musí to převzít stát?

Když v médiích, parlamentu ani po hospodách není o něčem dlouho slyšet, obvykle to znamená, že se v té věci nedějí žádné nepřístojnosti a pravděpodobně docela obstojně funguje tak, jak společnost očekává. Zdravý rozum by velel, se by se do takové věci neměl nikdo míchat – a úplně nejméně třeba vláda.

Za uplynulé čtyři roky už ale víme, že zdravý rozum je něco, co by u nynější vlády člověk jen těžko hledal, a tak se lze jen těžko divit, že se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo řešit neexistující problém u leteckých záchranných služeb. Donedávna jednu z deseti základen po celé ČR obsluhovala armáda, jednu policie a zbylých osm dvě soukromé letecké firmy. Vláda už pro letošek a další tři roky udělala v systému menší chaos, když armádě i policii přidělila po dvou základnách a zbylých šest nově vysoutěžila mezi celkem tři firmy. Nedosti na tom, nyní vláda prosazuje návrh na praktické zestátnění všeho, protože po roce 2020 by opět armáda a policie zajišťovaly po jedné základně a zbylých osm by převzal zcela nově zřízený státní podnik!

Tento návrh, který zpracovala „expertní skupina“ složená ze zástupců několika ministerstev, je mimořádné zajímavý dokument. Pomiňme, že v kapitole o vývoji letecké záchranky v ČR experti přinejmenším odstavec o chystaném pokrytí Karlovarského kraje z Německa prakticky doslova opsali z Wikipedie. Pečlivého čtenáře ale zarazí, že Ministerstvo vnitra nechce převzít všech deset základen, protože „v tak krátkém časovém období není možné ani ekonomické zajistit dostatek kvalifikovaného personálu ani potřebný počet vrtulníků pro současných 10 stanovišť letecké záchranné služby na území ČR“.

Expertní skupina přesto – jen na základě dvou tabulek s poměrně vágním popisem silných stránek a rizik vybrala variantu, kdy 8 z oněch 10 stanovišť bude obsluhovat státní podnik, který nejen že nemá žádné zkušenosti s provozováním leteckých služeb, ale dokonce ještě ani neexistuje! Experti tak mlčky předpokládají, že tento podnik zvládne to, na co si Ministerstvo vnitra s Policií, která už nějaké vrtulníky provozuje, prostě netroufají!

Sama expertní skupina také například připouští, že při zajištění letecké záchranky státem nebo státem zřízeným subjektem je rizikem nižší efektivita fungování typická pro státní instituce!

A to prosím nejde o službu, kterou je jednoduché objednat a která se zajistí lusknutím prstu. Jde o zdraví a životy zachraňující činnost, pro jejíž správnou funkčnost je nutná bezproblémová spolupráce těch, kdo vrtulník provozují a pilotují na straně jedné, dispečinkem záchranného systému na straně druhé a lékaři na straně třetí. To všechno je ohroženo, protože historickým snem socialistů i komunistů (včetně bývalých) je podřídit nejlépe všechno státu, kralovat tomu, rozdělovat peníze a vytvářet nová místa pro stranické kolegy.

Trend se obrací – stát může dělat všechno

To je pravý opak smyslu polistopadové transformace od socialistického systému, v němž stát řídil (resp. namlouval si, že řídí) prakticky všechny vztahy v zemi. Lékem na to bylo po roce 1989 odstátnění. Stát předal soukromým subjektům mnohé činnosti, které do té doby zajišťoval sám. V naprosté většině případů – a letecká záchranka není výjimkou – se ukázalo, že služby soukromých firem jsou pro stát levnější. Ale trend se obrací a letecká záchranka toho není jediným příkladem. Stát si například zřídil podnik pro státní informační systémy, lépe řečeno dva, navíc se vážně uvažovalo o státním provozovateli mýtného systému. Kdo věří, že tento trend nebude pokračovat, že cílem socialistů není stát, který pro své ovečky dělá všechno, by neměl zapomínat, jak socialisté nesnášejí veškeré soukromé podnikání a jak Babiš nesnáší soukromé podnikání všech ostatních kromě sebe.

Tato neskutečná kombinace nekoncepčních, hloupých a ideologicky podložených nápadů může vést jen k tomu, že stát bude vydávat víc peněz, ale systém nebude fungovat tak, jak jsme zvyklí. A nejen v případě letecké záchranky.

Autor je místopředsedou ODS 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud