Komunikace jako klíč. Začne ji brát nová vláda konečně vážně?

Jakub Splavec

KOMENTÁŘ JAKUBA SPLAVCE | Konec chaosu a nový styl. Slova, kterými premiér Petr Fiala charakterizoval v prosinci nástup svého kabinetu. Není divu, tragická komunikace v krizovém období byla jedním z hlavních bodů kritiky, který se nesl ze všech stran, tehdy ještě primárně z opozičních lavic, směrem k vládě Andreje Babiše. Myslím, že za poslední dva roky už všichni pochopili, že význam komunikace se neskrývá jen v předvolebním marketingu, ale její role do značné míry definuje celkovou náladu ve společnosti. Proto je velká škoda, že bod o vybudování kvalitní komunikační infrastruktury představitelů státu a jeho institucí hledáme v prioritách nové vlády marně.

Důvěra neleží ve sněmovně

Vláda dostala většinový mandát od voliče a nyní má i důvěru poslanecké sněmovny. Znamená to snad, že má důvěru i občanů? Chyba lávky. Důvěra v politiky dlouhodobě klesá a za poslední dva roky se dostala na bod mrazu. I proto mě nesmírně mrzí, že o koncepčním uchopení komunikace státu do budoucna není v programovém prohlášení vlády ani slovo. Škoda, že se nikdo nekoukl za hranice a nepoučil se od západních, jižních (Portugalsko), skandinávských nebo asijských států, které na kvalitní a profesionálně odvedenou komunikaci směrem k veřejností nahlíží jako na zcela zásadní a klíčovou. Pokud totiž už nechceme v budoucnu opakovat scénář „best in covid“ komunikace, musíme si uvědomit, že PR a marketing není o volbách. Je z 99 % o důvěře. O důvěře v moji oblíbenou značku. Myslím, že je na čase debatu otevřít a vrátit důvěru v náš nejoblíbenější stát. Snad si to nová vláda brzy uvědomí.

Krizový komunikační plán

Kolikrát to mám ještě někam napsat, aby se to stalo, nebo s tím mám naopak přestat? Štěstí přeje připraveným. I když už rok a půl posloucháme kritiku covidové komunikace Babišovy vlády, stále nám chybí jasný plán. „Nikdo tuhle situaci nečekal!“ se změnilo na „Jsme tu jen měsíc, nechtějte zázraky!“. Na rovinu? Všichni jste tu celou dobu a kdybych počítal s tím, že ty volby třeba vyhraji, připravím si k současné komunikaci takový krizový plán, že se z toho všichni posadí na zadek. Opět a ještě jednou. Celospolečenská krize se dá vždy zvládnout lépe, když je v rukou vládních autorit a institucí konkrétní plán – co, kdy, kdo a jak. Stačila by i vize, co lidem říkat, když zrovna „není líp“. Nemluvíme teď jen o covidu. Novou vládu čeká vlna ekonomické krize, která na mnohé dolehne daleko tvrdším způsobem než pandemie. Měla by vědět, jak krizová témata efektivně komunikovat. Ať už to pro kohokoliv působí komicky, kvalitní komunikační infrastruktura je klíč pro zvládání jakéhokoliv problému. Ať už krize, nebo například blížícího se předsednictví EU. Doteď nemáme nic, ale třeba se dočkáme.

sinfin.digital