Komunikační „déjà vu“ aneb Češi své vládě zase nerozumějí

Jakub Splavec

KOMENTÁŘ JAKUBA SPLAVCE | Pokračujeme v krasojízdě. Týden poté, co jsem ve svém komentáři reagoval na ztrátu důvěry lidí v současný kabinet Petra Fialy, máme na stole další vývoj v rámci komunikace vlády směrem k občanům. Kdo by čekal pozitivní změnu, bude zklamán. Kde leží klíč ke zlepšení a jaké jsou zásadní důvody toho, že Češi současné vládnoucí koalici zatím vůbec nerozumí?

Chaotický mikro manažer bez plánu. To byla ve zkratce definice bývalého premiéra Andreje Babiše po většinu času, kdy seděla současná vláda v opozičních lavicích. Ano, ukázalo se, že ta minulá uměla řídit zemi, když se daří, ale v covidových letech důvěra v ni vymizela a loňské volby vyhrála koalice SPOLU. I díky tomu, že využila katastrofické komunikace kabinetu Andreje Babiše v pandemii, která nakonec vedla ke ztrátě důvěry a situaci, kdy společnost toužila po změně. Ta spočívala, alespoň dle předvolebních slibů, v zeštíhlení státu, uzdravení veřejných financí, a především v nakreslení tlusté čáry „za Babišem“. Nutno říct, že zejména poslední bod byl v rozhodování lidí klíčový a referendum tak dopadlo ve prospěch Petra Fialy.

Nesplněné sliby a plán stále chybí

Bohužel, právě tyto tři pilíře dnes v rámci vládní komunikace zanechávají největší pachuť. „Nebudeme zvyšovat daně! Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy. Věříme, že právě lidé a firmy vědí nejlépe, jak své peníze utratit.“ Text příspěvku na facebookové stránce ODS z května tohoto roku. Akorát, že vůbec. Střih a změna. „Stát je solidární dost, měli by být i firmy a jednotlivci. Už neplatí, že nezvýšíme daně,“ řekl v rozhovoru s Čestmírem Strakatým vicepremiér a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Že není z ODS a není ani ministrem financí? Přesně tak! A v tom je ten problém. 

Současná vláda předvádí stejné komunikační, napříč všemi resorty prostoupené, veletoče. Připomíná vám to něco? Ano, přesně takové pocity zmatenosti jsme zažívali, když nám každou chvíli někdo sděloval jiná nařízení a nikdo včetně zaměstnanců, živnostníků, firem ani dětí ve školách nevěděl, na co se mají připravit. Když panoval zmatek za Babiše, bylo haló a teď bychom to měli přecházet? 

Nikdo by vládě nevyčítal, že chce v době ekonomické krize sáhnout k daňovým opatřením. Jen kdyby byl na stole nějaký jasný plán a stát by začal prvně u sebe. To se bohužel nestalo. Zeštíhlení nabobtnalého aparátu se nekoná a solidaritu v podobě rozhazování peněz bez jasného určení a efektivního dopadu už jsme tu měli. Takže. Chápeme, že jsme ve složité situaci, ale mohl by nám už někdo konečně představit ten jasný a pro každého srozumitelný plán? Deštník proti chudobě jím opravdu není.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je důležité, aby vláda konečně představila plán, jak chce bojovat s drahými energiemi?
  • V čem je důležitá strategická komunikace?
  • A proč by se Fiala a spol. měli už konečně přestat ohánět Babišem?
sinfin.digital