Komunisté tlačí na Babiše, protože mají zálusk na post ministra obrany. Jejich sen o vystoupení z NATO by se přiblížil

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Nátlak komunistů, aby premiér Andrej Babiše a jeho vláda přistoupili na snížení rozpočtu ministerstva obrany o 10 miliard korun, má dalekosáhlé dopady. Že se KSČM chová vlastizrádně a snaží se podkopat pozici České republiky v zahraničí, je dlouhodobě zjevné, ale tentokrát se svým cílům, mezi něž patří i vystoupení ze Severoatlantické aliance, přiblížila nejvíc v historii. Shrňme si v bodech, co komunisté sledují a co může být výsledkem jejich snahy. Samozřejmě v případě, že by Babiš jejich tlaku ustoupil.

1) Pokud by ke snížení rozpočtu obrany pro příští rok skutečně došlo, znamenalo by to okamžitou rezignaci ministra obrany Lubomíra Metnara, která byla dlouho dopředu proklamovaná. To by přineslo "nekonečné" provizorium minimálně do voleb, ale spíše déle. Na modernizaci armády, kterou Metnar podporuje a také ji začal uskutečňovat, bychom mohli zapomenout.

2) Novým ministrem by podle velmi důvěryhodných zdrojů z vlády mohl být současný politický náměstek Vladimír Müller. Ten je nominantem komunistů, přestože není členem KSČM a samotní partajníci se k němu příliš nehlásí. Nikdo ani tak nepochybuje, že jeho jmenování bylo politickou úlitbou. Müller měl dát komunistům dohled nad děním na ministerstvu obrany. Pamatujme, že KSČM dlouhodobě prosazuje odchod z NATO a nedá se čekat, že by tento cíl jen tak opustila.

3) Výše investic do modernizace české armády je v NATO každý rok samostatně vyhodnocována s cílem dosáhnout 20 procent z celkového rozpočtu obrany. Zastaralá technika neumožňuje naše plnohodnotné zapojení do misí a operací. Nacházíme se navíc v situaci, kdy žádný spojenec výdaje na obranu nesnižuje. V rámci NATO jsme na 25. místě ze 30 a vzdalují se nám i členové V4, tedy Slovensko, Maďarsko a Polsko. Zejména srovnání se Slovenskem je v rámci aliance velmi viditelné.

4) Nová administrativa zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena nepochybně naváže na Donalda Trumpa a bude pokračovat v tlaku na zvyšování příspěvku evropských spojenců na společnou obranu. Pokud by ke snížení rozpočtu ministerstva obrany skutečně došlo, na poměrně pozitivní výsledky Babišovy návštěvy Bílého domu můžeme rychle zapomenout.

Ve výčtu podobných bodů bych mohl pokračovat dále, ale není to třeba. Vzkaz po dnešním projednávání státního rozpočtu je jasný. Komunisté dlouhodobě usilují o vystoupení Česka z NATO, a tudíž o oslabení bezpečnosti země. Pokud by Andrej Babiš a jeho vláda přistoupili na jejich podmínky, zapíšou se do historie jako sabotéři české státnosti. Ano, skutečně to je tak jednoduché.

sinfin.digital