Komunistická apokalypsa padla na armádu. Seškrtaný rozpočet obrany znamená implozi pětileté práce a ochromení naší pozice v NATO

Daniel Koštoval

KOMENTÁŘ DANIELA KOŠTOVALA | Vládní koalice se podvolila vyděračskému tlaku komunistů a prohlasovala jejich návrh škrtnout 10 miliard z rozpočtu ministerstva obrany. Alternativou bylo neschválení státního rozpočtu na příští rok a hrozba rozpočtového provizoria – tedy financování chodu státu podle velikosti letošního rozpočtu. Rozhodně nic strašného s vědomím, že nejpozději v lednu by se rozpočet na rok 2021 schválil a jistě by se našlo řešení, jak peníze armádě nevzít. Chtělo to akorát odvahu, vůli a mít na paměti kompas bezpečnostních zájmů České republiky.

Co se stalo, je pro armádu bez přehánění apokalyptický biblický výjev ze zjevení Jana: “když Beránek rozlomil šestou pečeť, nastalo veliké zemětřesení, slunce zčernalo, měsíc úplně zkrvavěl a nebeské hvězdy začaly padat na zem, nebesa zmizela, jako když se zavře kniha a žádná hora a žádný ostrov nezůstaly na svém místě.”

Výsledek hlasování o rozpočtu pro ministerstvo obrany znamená, že z 25 miliard na investice má pro rok 2021 jen 15. A těchto 15 miliard je už prakticky utraceno, protože se jedná o uzavřené kontrakty z letošního roku a z let předchozích. Příklad: na základě smlouvy z roku 2014 na pronájem letounů Gripen platí rezort obrany každý rok Švédsku necelé jeden a půl miliardy ročně.

Kvůli „komunistickému“ škrtu v režii vládních ANO a ČSSD nebude ministerstvo obrany schopno v příštím roce uzavřít jedinou novou smlouvu na investiční nákup! To je zastavení už tak pouze elementární modernizace armády. Znamená  to implozi všeho, na čem ministerstvo obrany pracovalo v posledních pěti letech. Jedním hlasováním byla zničena práce tisíců lidí, roztrhány veškeré koncepce a plány na rozvoj schopností armády a plnění závazků v rámci NATO. Řítíme se přitom do časů, kdy silnou armádu budeme potřebovat!

Vlastizrada ve sněmovně. Poslanci, kteří hlasovali pro odebrání 10 miliard korun armádě, si nezaslouží špetku úcty

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital