Komunistická apokalypsa padla na armádu. Seškrtaný rozpočet obrany znamená implozi pětileté práce a ochromení naší pozice v NATO

Daniel Koštoval

KOMENTÁŘ DANIELA KOŠTOVALA | Vládní koalice se podvolila vyděračskému tlaku komunistů a prohlasovala jejich návrh škrtnout 10 miliard z rozpočtu ministerstva obrany. Alternativou bylo neschválení státního rozpočtu na příští rok a hrozba rozpočtového provizoria – tedy financování chodu státu podle velikosti letošního rozpočtu. Rozhodně nic strašného s vědomím, že nejpozději v lednu by se rozpočet na rok 2021 schválil a jistě by se našlo řešení, jak peníze armádě nevzít. Chtělo to akorát odvahu, vůli a mít na paměti kompas bezpečnostních zájmů České republiky.

Co se stalo, je pro armádu bez přehánění apokalyptický biblický výjev ze zjevení Jana: “když Beránek rozlomil šestou pečeť, nastalo veliké zemětřesení, slunce zčernalo, měsíc úplně zkrvavěl a nebeské hvězdy začaly padat na zem, nebesa zmizela, jako když se zavře kniha a žádná hora a žádný ostrov nezůstaly na svém místě.”

Výsledek hlasování o rozpočtu pro ministerstvo obrany znamená, že z 25 miliard na investice má pro rok 2021 jen 15. A těchto 15 miliard je už prakticky utraceno, protože se jedná o uzavřené kontrakty z letošního roku a z let předchozích. Příklad: na základě smlouvy z roku 2014 na pronájem letounů Gripen platí rezort obrany každý rok Švédsku necelé jeden a půl miliardy ročně.

Kvůli „komunistickému“ škrtu v režii vládních ANO a ČSSD nebude ministerstvo obrany schopno v příštím roce uzavřít jedinou novou smlouvu na investiční nákup! To je zastavení už tak pouze elementární modernizace armády. Znamená  to implozi všeho, na čem ministerstvo obrany pracovalo v posledních pěti letech. Jedním hlasováním byla zničena práce tisíců lidí, roztrhány veškeré koncepce a plány na rozvoj schopností armády a plnění závazků v rámci NATO. Řítíme se přitom do časů, kdy silnou armádu budeme potřebovat!

Vlastizrada ve sněmovně. Poslanci, kteří hlasovali pro odebrání 10 miliard korun armádě, si nezaslouží špetku úcty

sinfin.digital