Kotleba patří do vězení. A na dlouho

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Slovenský poslanec a někdejší župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba má strávit podle nepravomocného soudního rozhodnutí čtyři roky a čtyři měsíce ve vězení za předání šeků s neonacistickou symbolikou. Částku 1488 eur lze vnímat i jako dvojici šifer, v podstatě neonacistickou hantýrku. Kotleba svou vinu popírá, vzhledem k jeho krajně pravicovým postojům ale jen těžko můžeme věřit, že šlo o náhodu. Trest vypadá na první pohled možná až moc přísně, je ale na místě – vzhledem k naší historické paměti a nezměrné hrůze, bolesti a utrpení, které Adolf Hitler a jeho „soukmenovci“ rozpoutali a k nimž nyní Kotleba podle soudu odkazuje.

Demokracie nemá moc možností obrany, neonacisty a jejich výpady musí odrazit hned při prvním náznaku. Dnes, kdy pandemie a s ní spojená životní nejistota mohou nasměrovat lidi právě k extremistům, to platí dvojnásob. V pořádku také je, pokud se Kotleba stane exemplárním případem. Jako veřejně činná osoba s nezanedbatelným politickým vlivem to musí snést. Slovensko jeho prvostupňovým odsouzením společnosti ukazuje, jaké jednání nebude tolerovat a co si skutečně nikdo nemá dovolovat. 

Pokud by snad k podobnému případu došlo v České republice, měli bychom se zachovat zcela stejně. Že se naši vrcholní politici dnes takto extrémně neprojevují, nedává stoprocentní záruky do budoucnosti. Opět, doba je pro mnoho lidí těžká, budou bez práce a bez naděje. A je jen otázkou času, kdy někteří z nich začnou naslouchat extremistům, které musí většina vždy okamžitě zastavit.

Kauza Kuciak a osvobozený Kočner: V Česku bychom verdikt museli přijmout, na Slovensku je to složitější

Slovenská právní úprava se zdá být přísná, extremismu směřujícímu k potlačení základních práv a svobod čelí kvalifikováním více trestných činů než český trestní zákoník. Ten je sice co do popisu prohřešků odpovídajících právě jednání Kotleby lakoničtější, za obdobné trestné činy ale hrozí delšími tresty. I přesto nelze říct, že je české trestní právo na obdobné situace dokonale připravené, stačí si vzpomenout na kauzu spojenou s hrnky či kalendáři Našeho vojska. Posilme tedy možnosti obrany demokracie dříve, než bude pozdě, a udělejme to možná po vzoru Slovenska. 

Abychom to ale s optimismem nepřeháněli, Kotlebova kauza třeba ještě dopadne jinak. Včerejší verdikt může zvrátit Nejvyšší soud. Jak jsme nedávno viděli při nepravomocném osvobození Mariana Kočnera v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, trestní případy bývají složité a nepředvídatelné.

Samozřejmě i u Mariana Kotleby platí presumpce neviny. Je důležité mu ji přiznat, i když to může být emočně náročné. Protože jak se říká, když něco vypadá jako kachna a káchá to jako kachna, je to kachna. Svým způsobem je i tohle právní argument, když ho použil český Ústavní soud v kauze Uber. Uvidíme, zda v jeho stopách půjde i slovenský Nejvyšší soud v Kotlebově kauze.

SDÍLET
sinfin.digital