Kotleba patří do vězení. A na dlouho

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Slovenský poslanec a někdejší župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba má strávit podle nepravomocného soudního rozhodnutí čtyři roky a čtyři měsíce ve vězení za předání šeků s neonacistickou symbolikou. Částku 1488 eur lze vnímat i jako dvojici šifer, v podstatě neonacistickou hantýrku. Kotleba svou vinu popírá, vzhledem k jeho krajně pravicovým postojům ale jen těžko můžeme věřit, že šlo o náhodu. Trest vypadá na první pohled možná až moc přísně, je ale na místě – vzhledem k naší historické paměti a nezměrné hrůze, bolesti a utrpení, které Adolf Hitler a jeho „soukmenovci“ rozpoutali a k nimž nyní Kotleba podle soudu odkazuje.

Demokracie nemá moc možností obrany, neonacisty a jejich výpady musí odrazit hned při prvním náznaku. Dnes, kdy pandemie a s ní spojená životní nejistota mohou nasměrovat lidi právě k extremistům, to platí dvojnásob. V pořádku také je, pokud se Kotleba stane exemplárním případem. Jako veřejně činná osoba s nezanedbatelným politickým vlivem to musí snést. Slovensko jeho prvostupňovým odsouzením společnosti ukazuje, jaké jednání nebude tolerovat a co si skutečně nikdo nemá dovolovat. 

Pokud by snad k podobnému případu došlo v České republice, měli bychom se zachovat zcela stejně. Že se naši vrcholní politici dnes takto extrémně neprojevují, nedává stoprocentní záruky do budoucnosti. Opět, doba je pro mnoho lidí těžká, budou bez práce a bez naděje. A je jen otázkou času, kdy někteří z nich začnou naslouchat extremistům, které musí většina vždy okamžitě zastavit.

sinfin.digital