Kremlíkovy záměry s antimonopolním úřadem jsou bohulibé. Jen je nesmí prosazovat on

ADVOKÁTNÍ VÝBĚR JANA JANUŠE | Minimálně dva advokáti - Robert Neruda a Vladimír Kremlík - se ucházejí o pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a nejen při tom působí jako pověstné „nebe a dudy“. Nejvyšší státní zastupitelství představilo novou metodiku, podle níž se bude posuzovat trestní odpovědnost firem. A také začínáme s tipy na zajímavé právní knihy.

Pod rouškou koronaviru se právě vybírá nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten stávající, Petr Rafaj, se začátkem prosince ve funkci skončí. O pozici se podle Úřadu vlády uchází 11 lidí, známých je šest jmen (ať již díky tomu, že to sami oznámili, nebo díky médiím): náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, bývalého prvního místopředsedy úřadu Roberta Nerudy, stávajícího prvního místopředsedy úřadu Hynka Broma, bývalého místopředsedy úřadu Michala Petra, státního tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty a bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. 

Dva ze známých uchazečů jsou nyní advokáty, Robert Neruda a Vladimír Kremlík. Zároveň právě tito dva muži stojí na přesně opačných koncích možného žebříčku důvěryhodnosti.

Trump by měl angažovat Jana Kalvodu a vazba je jako sladký dort, glosuje Václav Vlk

Robert Neruda zvolil ze všech uchazečů zcela nejtransparentnější přístup. Nejprve se otevřeným dopisem a na sociálních sítích přihlásil ke své kandidatuře, v médiích a na svém twitterovém účtu reagoval na věcné dotazy ohledně své koncepce, jíž nakonec tento týden, opět otevřeným dopisem a také na sociálních sítích, zveřejnil. 

„Jedním z mých cílů je změna komunikace a transparentnost soutěžního úřadu. I proto chci být otevřený ohledně svých plánů i motivací. A to i v tuto chvíli, kdy byly podány přihlášky, ale není zřejmé, kdo bude vybrán. Rozhodl jsem se tedy na svých LinkedIN a Twitter účtech uveřejnit dokumenty, s nimiž jsem se do výběrového řízení přihlásil a které budou předmětem hodnocení,“ napsal Neruda. 

Podobné cíle má patrně i Vladimír Kremlík. „Nechci revoluci, ale řadu věcí je třeba změnit. Úřad zaměstnává nejlepší experty na soutěž v zemi, já ho chci posunout v transparentnosti, řízení i srozumitelnosti a komunikaci navenek,“ napsal na Twitteru

To je všechno hezké, ale pokud by měl být motorem změn bývalý ministr, přesvědčivé by to zrovna nebylo. Právě na Nerudovi a Kremlíkovi lze ostatně dobře ilustrovat i rozdíly, které mohou panovat mezi jednotlivými advokáty. Stejně jako to, že právě advokacii nelze vnímat jako jednolitou a homogenní skupinu právníků. 

Havel & Partners dál roste. I přes krize nejspíše překročí miliardu, říká Jaroslav Havel

Nejvyšší státní zastupitelství představilo tento týden nové vydání metodiky k trestní odpovědnosti právnických osob a compliance management systémům (CMS): „CMS, který vyhovuje požadavkům § 8 odst. 5 ZTOPO, není souhrnem dokumentů, ale představuje soubor adekvátních a funkčních opatření způsobilých předcházet a zabránit předmětné trestné činnosti. Spíše než zjišťovat, zda právnická osoba „má“ CMS, je třeba se zaměřit, zda právnická osoba funguje „v souladu“, tedy jak se ve skutečnosti chová a jak toto chování její vedení prosazuje na všech úrovních řízení“.

„Metodika tak v podstatě potvrzuje to, o čem se snažíme tuzemské společnosti i celou czechcompliance komunitu přesvědčovat dlouhodobě – nestačí mít CMS vedeno na papíře či v šuplíku, ale musí být součástí „žité“ firemní kultury, která se projevuje napříč celou organizační strukturou společnost,“ uvedla k tomu pak Compliance Academy, která ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel & Partners a společnostmi Coca-Cola HBC a ČEZ nedávno vytvořila projekt Etická firma se souvisejícími testy a certifikáty.

Každý vězeň stojí ročně stovky tisíc. Knihou Tresty budoucnosti otevíráme diskuzi o změnách

A na konec ještě několik čtenářských tipů, které budu publikovat pravidelně, nyní je ostatně můžete chápat třeba i jako tipy na vánoční dárky. Advokátky Eva Ondřejová a Daniela Kovářová přispěly každá po svém k rodinnému práva, knihami Jak se vyhnout válce Roseových aneb Právní minimum nejen pro manželství (vydalo Universum), respektive Abeceda rodinného práva (vydalo Wolters Kluwer ČR). 

Oba tituly jistě zaujmou nejen právníky, autorky totiž řeší problémy a záludnosti, které číhají doslova na každém kroku. Vrátit se ale můžeme rovněž k loňskému titulu Nakladatelství Leges Tajemství v českém právním řádu, v němž autoři vedle řady vysloveně „právních“ tajemství rozebírají třeba i to lékařské či zpovědní, a to ještě s nápaditými ilustracemi Jiřího Slívy.

Chcete o sobě sdělit čtenářům něco zajímavého? Ozvěte se na jan.janus@info.cz.

SDÍLET
sinfin.digital