Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krycí jméno plagiátor aneb mlha nad Malou. Komentář Alexandry Udženija

Krycí jméno plagiátor aneb mlha nad Malou. Komentář Alexandry Udženija

Minulý týden většina z nás odjela na zaslouženou dovolenou a měla čas hodnotit některé věci trochu z odstupu bez každodenního shonu. K zamyšlení možná někdy i přispívají státní svátky a projevy osobností, které se stále ještě snaží udržet alespoň nějaké hodnoty v naší společnosti.

 

Minulý čtvrtek pro mě byly silným zážitkem projevy kardinála Dominika Duky a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera při sloužení mše svaté v rámci akce Dny lidí dobré vůle na Velehradě u Uherského Hradiště. Oba vyzvali k většímu zamyšlení nad klíčovými otázkami dnešních dnů a našich životů.

„Nestačí hltat informace, které nabízejí falešný pocit, jako bychom už věděli všechno. Je třeba hledat skutečnou moudrost,“ uvedl například v kázání Graubner.

Hodnoty a černá lesba

Mezitím filmový festival v Karlových Varech hostil Terry Gilliama, známého představitele skupiny Monty Python.  

Gilliam musel ihned reagovat na novinářský dotaz, co si myslí o nedávném rozhodnutí britské BBC neodvysílat novou komedii Monty Pythonů. Šéfovi oddělení zábavy BBC Shaneovi Allenovi se totiž zdá, že když v komedii figuruje jen šest bílých mužů, tak že je málo multikulturní a proto by v dnešní krásné multikulturní době nekonečného počtu nových a nových menšin neměla nikoho zajímat.

Na to zcela trefně a se sarkasmem sobě vlastním reagoval Gilliam tím, že prohlásil, že chce odteď být “černá lesba”, protože na bílé muže se pořád jenom něco svádí. Naprosto s ním souhlasím, že šílená představa totální politické a kdovíjaké korektnosti, že v každém uměleckém díle, v každém článku či politickém projevu musíme zmínit a vyvážit zájem každé nekonečné malé menšiny na planetě, tak že už jen to přispívá k dnešnímu hodnotovému chaosu ve světě.

Jak dodal arcibiskup Graubner “...i když marxismus přesedlal z oblasti ekonomiky do oblasti kultury, stále bere svobodu, rozvrací řád a budí nenávist”.

Mlha nad Malou

Já dodávám, že to vytváří hodnotovou mlhu, kterou pak zkušení manipulátoři umí nafouknout do nevídaných rozměrů a zahalit tak podstatu všech důležitých věcí.

U nás vítr mistrovství “zahalování do mlhy” fouká za poslední měsíce a roky nejvíce z okolí Hradu a Čapího hnízda. Možná déle než jsme si ochotni připustit pak přifukuje ze sídla ústředního výboru komunistické strany, sídla v ulici Politických vězňů! Aktuální “velká kauza paní ministryně Malé” je toho krásným důkazem.

Představte si situaci, že jste oligarcha, který si nyní hraje na premiéra a protože má spoustu byznysu v EU, tak nechce vypadat jako partner komunistů a extrémistů a je tedy nutné totálně překrýt debatu a vzniku první bolševické vlády od roku 1989 něčím banálním. Co pro to uděláte? Koho potřebujete? No přeci užitečného idiota. Kde ho vzít, řeknete si? Není problém, zkušený oligarcha stbáckého typu už podobný scénář zahrál ve svém životě a podnikání tisíckrát. Nejlepší užitečný idiot se vybírá z řad vašich nejvěrnějších patolízalů s největším egem. A tak tentokrát černého petra vyfasovala paní s krycím jménem “užitečný plagiátor”.

Vláda jako kampaň

Pan premiér k tomu poté, co tato kauza úplně překryla debaty o smyslu, průběhu a složení celé vlády, tento víkend suše dodal: “Doufám, že se obhájí a že je to jenom, řekněme, nevím, jak to říct, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo.”

To bych označila za největší PR perlu posledních měsíců. Mohli bychom to zhruba parafrázovat slovy: “Když jsem ji vybíral na ministryni, tak mi říkala, že neopisovala, ale pokud teda opisovala, tak ji asi vyhodím. No a čo?”. Prostě je to kampaň jako Čapí hnízdo. Touhle mlhou už jen tak někdo neproleze a vláda se ve středu odhlasuje a je to v kapse. Co říkáte?

Myslím, že to zcela dokresluje příběh o zamlžených hodnotách, o tom, jestli dokážeme ještě odlišovat věci podstatné od nepodstatných, jestli nám záleží na základních hodnotách, na pravdě (nebo alespoň její části), na smyslu, na vlastní důstojnosti, na osobní svobodě. Nastupující bolševická vláda bude tvořit mlhu jako hlavní náplň svojí práce. Jako zdroj k tomu potřebuje co nejvíce užitečných idiotů. Ty najde tam, kde z povrchu světa zmizely základní lidské hodnoty.

Měli bychom společně tyhle hluboko ukryté pravdy v sobě začít hledat, jedině tak vytvoříme sílu, která si nenechá tohle líbit a představitele bolševické vlády pošle brzy do opozice.

Autorka je místopředsedkyní ODS

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.Článek

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1