Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krycí jméno plagiátor aneb mlha nad Malou. Komentář Alexandry Udženija

Krycí jméno plagiátor aneb mlha nad Malou. Komentář Alexandry Udženija

Minulý týden většina z nás odjela na zaslouženou dovolenou a měla čas hodnotit některé věci trochu z odstupu bez každodenního shonu. K zamyšlení možná někdy i přispívají státní svátky a projevy osobností, které se stále ještě snaží udržet alespoň nějaké hodnoty v naší společnosti.

 

Minulý čtvrtek pro mě byly silným zážitkem projevy kardinála Dominika Duky a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera při sloužení mše svaté v rámci akce Dny lidí dobré vůle na Velehradě u Uherského Hradiště. Oba vyzvali k většímu zamyšlení nad klíčovými otázkami dnešních dnů a našich životů.

„Nestačí hltat informace, které nabízejí falešný pocit, jako bychom už věděli všechno. Je třeba hledat skutečnou moudrost,“ uvedl například v kázání Graubner.

Hodnoty a černá lesba

Mezitím filmový festival v Karlových Varech hostil Terry Gilliama, známého představitele skupiny Monty Python.  

Gilliam musel ihned reagovat na novinářský dotaz, co si myslí o nedávném rozhodnutí britské BBC neodvysílat novou komedii Monty Pythonů. Šéfovi oddělení zábavy BBC Shaneovi Allenovi se totiž zdá, že když v komedii figuruje jen šest bílých mužů, tak že je málo multikulturní a proto by v dnešní krásné multikulturní době nekonečného počtu nových a nových menšin neměla nikoho zajímat.

Na to zcela trefně a se sarkasmem sobě vlastním reagoval Gilliam tím, že prohlásil, že chce odteď být “černá lesba”, protože na bílé muže se pořád jenom něco svádí. Naprosto s ním souhlasím, že šílená představa totální politické a kdovíjaké korektnosti, že v každém uměleckém díle, v každém článku či politickém projevu musíme zmínit a vyvážit zájem každé nekonečné malé menšiny na planetě, tak že už jen to přispívá k dnešnímu hodnotovému chaosu ve světě.

Jak dodal arcibiskup Graubner “...i když marxismus přesedlal z oblasti ekonomiky do oblasti kultury, stále bere svobodu, rozvrací řád a budí nenávist”.

Mlha nad Malou

Já dodávám, že to vytváří hodnotovou mlhu, kterou pak zkušení manipulátoři umí nafouknout do nevídaných rozměrů a zahalit tak podstatu všech důležitých věcí.

U nás vítr mistrovství “zahalování do mlhy” fouká za poslední měsíce a roky nejvíce z okolí Hradu a Čapího hnízda. Možná déle než jsme si ochotni připustit pak přifukuje ze sídla ústředního výboru komunistické strany, sídla v ulici Politických vězňů! Aktuální “velká kauza paní ministryně Malé” je toho krásným důkazem.

Představte si situaci, že jste oligarcha, který si nyní hraje na premiéra a protože má spoustu byznysu v EU, tak nechce vypadat jako partner komunistů a extrémistů a je tedy nutné totálně překrýt debatu a vzniku první bolševické vlády od roku 1989 něčím banálním. Co pro to uděláte? Koho potřebujete? No přeci užitečného idiota. Kde ho vzít, řeknete si? Není problém, zkušený oligarcha stbáckého typu už podobný scénář zahrál ve svém životě a podnikání tisíckrát. Nejlepší užitečný idiot se vybírá z řad vašich nejvěrnějších patolízalů s největším egem. A tak tentokrát černého petra vyfasovala paní s krycím jménem “užitečný plagiátor”.

Vláda jako kampaň

Pan premiér k tomu poté, co tato kauza úplně překryla debaty o smyslu, průběhu a složení celé vlády, tento víkend suše dodal: “Doufám, že se obhájí a že je to jenom, řekněme, nevím, jak to říct, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo.”

To bych označila za největší PR perlu posledních měsíců. Mohli bychom to zhruba parafrázovat slovy: “Když jsem ji vybíral na ministryni, tak mi říkala, že neopisovala, ale pokud teda opisovala, tak ji asi vyhodím. No a čo?”. Prostě je to kampaň jako Čapí hnízdo. Touhle mlhou už jen tak někdo neproleze a vláda se ve středu odhlasuje a je to v kapse. Co říkáte?

Myslím, že to zcela dokresluje příběh o zamlžených hodnotách, o tom, jestli dokážeme ještě odlišovat věci podstatné od nepodstatných, jestli nám záleží na základních hodnotách, na pravdě (nebo alespoň její části), na smyslu, na vlastní důstojnosti, na osobní svobodě. Nastupující bolševická vláda bude tvořit mlhu jako hlavní náplň svojí práce. Jako zdroj k tomu potřebuje co nejvíce užitečných idiotů. Ty najde tam, kde z povrchu světa zmizely základní lidské hodnoty.

Měli bychom společně tyhle hluboko ukryté pravdy v sobě začít hledat, jedině tak vytvoříme sílu, která si nenechá tohle líbit a představitele bolševické vlády pošle brzy do opozice.

Autorka je místopředsedkyní ODS

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744