Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krycí jméno plagiátor aneb mlha nad Malou. Komentář Alexandry Udženija

Krycí jméno plagiátor aneb mlha nad Malou. Komentář Alexandry Udženija

Minulý týden většina z nás odjela na zaslouženou dovolenou a měla čas hodnotit některé věci trochu z odstupu bez každodenního shonu. K zamyšlení možná někdy i přispívají státní svátky a projevy osobností, které se stále ještě snaží udržet alespoň nějaké hodnoty v naší společnosti.

 

Minulý čtvrtek pro mě byly silným zážitkem projevy kardinála Dominika Duky a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera při sloužení mše svaté v rámci akce Dny lidí dobré vůle na Velehradě u Uherského Hradiště. Oba vyzvali k většímu zamyšlení nad klíčovými otázkami dnešních dnů a našich životů.

„Nestačí hltat informace, které nabízejí falešný pocit, jako bychom už věděli všechno. Je třeba hledat skutečnou moudrost,“ uvedl například v kázání Graubner.

Hodnoty a černá lesba

Mezitím filmový festival v Karlových Varech hostil Terry Gilliama, známého představitele skupiny Monty Python.  

Gilliam musel ihned reagovat na novinářský dotaz, co si myslí o nedávném rozhodnutí britské BBC neodvysílat novou komedii Monty Pythonů. Šéfovi oddělení zábavy BBC Shaneovi Allenovi se totiž zdá, že když v komedii figuruje jen šest bílých mužů, tak že je málo multikulturní a proto by v dnešní krásné multikulturní době nekonečného počtu nových a nových menšin neměla nikoho zajímat.

Na to zcela trefně a se sarkasmem sobě vlastním reagoval Gilliam tím, že prohlásil, že chce odteď být “černá lesba”, protože na bílé muže se pořád jenom něco svádí. Naprosto s ním souhlasím, že šílená představa totální politické a kdovíjaké korektnosti, že v každém uměleckém díle, v každém článku či politickém projevu musíme zmínit a vyvážit zájem každé nekonečné malé menšiny na planetě, tak že už jen to přispívá k dnešnímu hodnotovému chaosu ve světě.

Jak dodal arcibiskup Graubner “...i když marxismus přesedlal z oblasti ekonomiky do oblasti kultury, stále bere svobodu, rozvrací řád a budí nenávist”.

Mlha nad Malou

Já dodávám, že to vytváří hodnotovou mlhu, kterou pak zkušení manipulátoři umí nafouknout do nevídaných rozměrů a zahalit tak podstatu všech důležitých věcí.

U nás vítr mistrovství “zahalování do mlhy” fouká za poslední měsíce a roky nejvíce z okolí Hradu a Čapího hnízda. Možná déle než jsme si ochotni připustit pak přifukuje ze sídla ústředního výboru komunistické strany, sídla v ulici Politických vězňů! Aktuální “velká kauza paní ministryně Malé” je toho krásným důkazem.

Představte si situaci, že jste oligarcha, který si nyní hraje na premiéra a protože má spoustu byznysu v EU, tak nechce vypadat jako partner komunistů a extrémistů a je tedy nutné totálně překrýt debatu a vzniku první bolševické vlády od roku 1989 něčím banálním. Co pro to uděláte? Koho potřebujete? No přeci užitečného idiota. Kde ho vzít, řeknete si? Není problém, zkušený oligarcha stbáckého typu už podobný scénář zahrál ve svém životě a podnikání tisíckrát. Nejlepší užitečný idiot se vybírá z řad vašich nejvěrnějších patolízalů s největším egem. A tak tentokrát černého petra vyfasovala paní s krycím jménem “užitečný plagiátor”.

Vláda jako kampaň

Pan premiér k tomu poté, co tato kauza úplně překryla debaty o smyslu, průběhu a složení celé vlády, tento víkend suše dodal: “Doufám, že se obhájí a že je to jenom, řekněme, nevím, jak to říct, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo.”

To bych označila za největší PR perlu posledních měsíců. Mohli bychom to zhruba parafrázovat slovy: “Když jsem ji vybíral na ministryni, tak mi říkala, že neopisovala, ale pokud teda opisovala, tak ji asi vyhodím. No a čo?”. Prostě je to kampaň jako Čapí hnízdo. Touhle mlhou už jen tak někdo neproleze a vláda se ve středu odhlasuje a je to v kapse. Co říkáte?

Myslím, že to zcela dokresluje příběh o zamlžených hodnotách, o tom, jestli dokážeme ještě odlišovat věci podstatné od nepodstatných, jestli nám záleží na základních hodnotách, na pravdě (nebo alespoň její části), na smyslu, na vlastní důstojnosti, na osobní svobodě. Nastupující bolševická vláda bude tvořit mlhu jako hlavní náplň svojí práce. Jako zdroj k tomu potřebuje co nejvíce užitečných idiotů. Ty najde tam, kde z povrchu světa zmizely základní lidské hodnoty.

Měli bychom společně tyhle hluboko ukryté pravdy v sobě začít hledat, jedině tak vytvoříme sílu, která si nenechá tohle líbit a představitele bolševické vlády pošle brzy do opozice.

Autorka je místopředsedkyní ODS

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232