Kupředu levá, biologii navzdory. Komentář Jana Paličky

Jan Palička

10. 02. 2019 • 11:00

Mezi americkými Demokraty získává na významu silně progresivní stranické křídlo, které má za jeden ze svých programových středobodů úspěšnou aplikaci politiky identit do běžného života. Důležité pro ně tedy není to, kým člověk je, ale to, kým se cítí být, což musí být za každou cenu respektováno. I když to zrovna objektivně nedává smysl.

Ještě nedávno relativně minoritní křídlo progresivistů v americké Demokratické straně se nyní dostává čím dál více do popředí zájmu. Možná, že místy až na dřeň vyhrocený konzervatismus republikánského prezidenta Donalda Trumpa, vyvolal reakci v podobě zvýšení poptávky po opačném extrému, tedy té nejtvrdojadernější formě moderního levicového liberalismu. Právě tato poptávka vynesla do křesel amerického Kongresu několik hvězd, u jejichž nápadů náhodný pozorovatel místy neví, zda se má smát, nebo plakat. Jednou z nich je nově zvolená kongresmanka Ilhan Omarová.

Sedmatřicetiletá rodačka ze Somálska zastupující Demokraty v pátém volebním obvodu státu Minnesota se rozhodla nebýt už jen tou první muslimkou v hidžábu v Kongresu a po vzoru své stranické kolegyně Alexandrie Ocasio Cortezové se vyrukovala i s politickou kauzou. V rámci progresivních témat se začala angažovat v jednom z těch nejvíce typických, konkrétně v aplikaci identitní politiky, tedy toho, že rozhodující je, kým nebo čím se zrovna lidská bytost cítí být. S tím je spojeno dnes již několik desítek rozličných genderů a možností je mezi sebou střídat. Konkrétně pak začala Ilhan Omarová bojovat za právo mužů identifikujících se jako ženy účastnit se ženských sportovních závodů, jmenovitě závodů ve vzpírání. Ano, je to skutečně tak absurdní, jak to zní.

Inspirací pro aktivitu Ilhan Omarové byla vzpěračka JayCee Cooperová žijící v jejím volebním obvodu. Ta je sice biologicky mužem, ale identifikuje jako žena a obléká se jako žena, nicméně ani přesto jí/mu není umožněno účastnit se ženských vzpěračských soutěží. V tom Ilhan Omarová spatřuje porušování občanských práv a diskriminační jednání ze strany vzpěračské asociace.

V dopise adresovaném minnesotskému generálnímu prokurátorovi a stranickému kolegovi Keithu Ellisonovi pak kongresmanka mimo jiné píše i fascinující pasáž o tom, že biologické zvýhodnění mužů v ženském sportu je mýtus, neumožnění transgender mužům soutěžit s ženami je nevědecké a rozsévá strach a nenávist vůči jedné z nejohroženějších komunit na světě. (Pomiňme fakt, že sama Ilhan Omarová vytrvale rozsévá strach a nenávist vůči Židům, ale ty asi za ohroženou komunitu nepovažuje.)

Nejenže Ilhan Omarová za účelem prosazení své agendy okázale ignoruje biologická objektivně daná fakta, ale nevíc je ještě označuje za nevědecký mýtus. Bohužel ani ten největší progresivista ale nedokáže nic změnit na tom, že muži a ženy se rodí s jinými fyzickými dispozicemi. Jistě, ženská profesionální vzpěračka uzvedne více než netrénovaný muž, ale pokud vedle sebe postavíme dvě stejně zkušené vzpěračky, z nichž jedna bude mužem v ženských šatech, pak prostě biologickou výhodu mít bude. Přírodě můžeme nadávat, že je diskriminační, ale ona se kvli tomu nezmění. Slovy klasika, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Paradoxem je, že ač je o podobné aktivitě hodně slyšet – liberální média za ní budou Ilhan Omarovou oslavovat, konzervativní zatracovat, jedná se vlastně o naprosto okrajovou záležitost, která bude mít dopad na jednotky osob. Ilhan Omar neřeší žádný celospolečenský problém, který by trápil Ameriku, jen se pasuje do role zastánkyně mikromenšiny, která jí asi jen těžko vynese nějaké politické body. Ono i sami progresivisté a zastánci politiky identit jsou stále ještě menšinou a to nejen v rámci Demokratů, ale obecně v rámci obyvatelstva Spojených států.

A právě jejich vyhrocenost a pouštění se do věcí místy popírajících zdravý rozum je jedním z důvodů, proč v Bílém domě sedí zrovna Donald Trump. Nehledě na to, že američtí muslimové, kteří Ilhan Omarové pomohli k tomu stát se kongresmankou, mají na otázky genderu a sexuality většinou názory blízké spíše těm nejkonzervativnějším republikánům.

SDÍLET