Lidé PRO je průšvih. Ustojí to Minář s Čižinským i bez podporovatelů?

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Nic se neděje náhodou a v politice to platí obzvlášť. Takže když teď najednou padl šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček, ptali se na pražském magistrátu, co se stalo? S potopením Janečka totiž Pirátům po dvou letech vzdoru překvapivě pomohla koaliční Praha sobě, která ho předtím držela. Za vším prý může být kandidatura jejího šéfa Jana Čižinského a šéfa Lidé PRO Mikuláše Mináře do sněmovny.

Na první pohled to sice vypadá komplikovaně, na politiku má ale i tenhle příběh celkem lineární děj. Je to zhruba rok, co Čižinský na demonstraci chvilkařů vyhlásil, že do letošních sněmovních voleb hledá „3000 statečných“. Ti sice mají svůj web i pár „obvyklých podezřelých“ sponzorů typu severočeského aktivisty a politika Martina Hausenblase, to je ale asi tak všechno. Mezitím Mikuláš Minář, jenž se Čižinským chtěl inspirovat, přestal šéfovat chvilkařům a místo nich založil politické hnutí Lidé PRO.

Jenže to se ukazuje jako velký průšvih. Mináře očividně opila dvakrát plná Letná, takže „odvážně“ ohlásil, že do politiky půjde jen tehdy, když jeho hnutí získá půl milionu podpisů. Politika a organizování demonstrací jsou ale dvě různé disciplíny a necelého tři čtvrtě roku před volbami Minář sesbíral jen 25 tisíc podpisů. Kandidatura do sněmovny se tak každým dnem vzdaluje. Tedy pokud po svém veřejném slibu, že nevstoupí do politiky, Minář neporuší i slib půlmilionové mety. 

Problém je, že do Mináře i Čižinského už jejich mecenáši investovali dost peněz, a žádný investor nechce tratit. Čižinského platí bývalí uhlobaroni Petr Pudil a Vasil Bobela i podnikatel Jan Barta. A právě jeho Spolek pro podporu liberální demokracie v ČR, který spolu s Dušanem Šenkyplem a Petrem Krajíčkem založil proti premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi, teď poslal několik milionů korun i na Lidem PRO. A řádově menší částky jim posílá i zmíněný Hausenblas. 

Starosta Prahy 7 Čižinský se s Minářovým hnutím oficiálně nespojil. Pražský Machiavelli mazaně čeká, jak to celé dopadne; neúspěch totiž v politice vždycky páchne nejhůř. Minářovi ale Čižinský s plánovaným vstupem do politiky přesto nenápadně pomáhá, podobně ostatně kdysi začínala i jeho úspěšná Praha sobě. Teď oba vidí, že Lidé PRO jednoduše netáhnou, ale oba taky chtějí být ve sněmovně, kam Čižinského poprvé vytáhli lidovci. A právě tady si taky podle kuloárních zpráv měli domluvit kandidaturu za hnutí STAN. 

Odtud vede cesta zpátky do Pražské plynárenské. Po Janečkovi šli už dva roky Piráti, kteří vyhlásili „džihád“ většině městských firem. Zároveň Piráti nedávno stvrdili volební koalici se STAN. A právě za svou případnou sněmovní kandidaturu v dresu Starostů měl Čižinský dodat hlasy Prahy sobě pro Janečkovo odvolání. 

A Minář? Ten sám přiznal, že s Lidé PRO čekal větší podpisové šílenství, znovu ale zopakoval, že o kandidatuře za jinou stranu „zatím“ neuvažuje. Jenže stejně bývalý nejvyšší chvilkař neuvažoval ani o vstupu do politiky. Na chvilkařských demonstracích tak dlouho opakoval, že do politiky nikdy nepůjde a zůstane „hlídacím psem“ demokracie, až ji chce najednou hlídat ze sněmovny. Ani s případným vysvětlením, proč nakonec bude kandidovat za jinou stranu, by určitě neměl velký problém. Už se prostě investovalo tolik peněz, že je teď nejde jen tak vyhodit oknem.

sinfin.digital