Lipovská končí v Radě ČT. Boj o osud České televize tím ale ani zdaleka nekončí. Rozhodnou až volby

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Radost z odvolání Hany Lipovské z Rady ČT je třeba krotit. Hlavní boj o charakter České televize nás totiž teprve čeká. Kontrolní orgán veřejnoprávní televize je neúplný, aktuálně v něm chybí šest z patnácti členů, o kterých se rozhodne po sněmovních volbách. Lze to říct i takto: právě volby rozhodnou mimo jiné o příští většině v Radě ČT, a tedy také o tom, jakou budeme mít veřejnoprávní televizi.

Předně pouze telegraficky k dnešnímu dění ve Sněmovně. Byl to opět cirkus, o který se zasloužil už tradičně především Lubomír Volný. Pro ilustraci jedna citace:

„A já vás teďka prosím, milí kolegové espéďáci, kamarádi, Hanka Lipovská je vaše kandidátka. Je to člověk, který bojuje v České televizi proti mafii i vaším jménem. To, že odmítla kandidovat za vaši stranu, z ní přece nedělá horšího člověka, než byla v době, kdy jste jí dali svůj hlas. Takže já vás tímto prosím, prosím vás, espéďáky a prosím i ty komunisty, kteří nechtějí, aby tady prošlo toto nezákonné jednání, abyste společně se mnou obstruovali, až mně dojde těch dvacet minut, protože já si tady zase sednu a budu tady sedět, dokud mě násilím nevyvede policie, ale byl bych rád, kdybyste stáli po mém boku, popřípadě kdyby Tomio Okamura využil svého přednostního práva a začal obstruovat až do pondělka, tuším do osmi hodin, protože když vydržíte obstruovat a bojovat za Hanku Lipovskou až do pondělka do osmi hodin, tak ji nikdo neodvolá.“

ANO hodilo Lipovskou přes palubu

Klíčový ovšem nebyl postup komunistů nebo SPD, jejichž pomoci se Volný domáhal, nýbrž poslanců hnutí ANO. A byť nejsilnější sněmovní strana, nejspíše po dohodě prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem, Lipovskou dlouho hájila, nyní ji přece jen hodila přes palubu. Nejlépe jejich obrat vystihl poslanec a člen volebního výboru, v jehož gesci jsou právě mediální rady, Aleš Juchelka. Opět cituji:

„Já jenom řeknu, vážené kolegyně, vážení kolegové, co jsem viděl, co jsem zažil. Já jsem předsedal tomu volebnímu výboru, kde právě došlo k tomu bodu programu, který navrhla paní poslankyně Sommerová. A de facto pro mě ten lakmusový papírek byl to, že se právě přítomnost paní Hany Lipovské na tom volebním výboru slila do těch dvou funkcí, a to je političky, která tam přišla za Volný blok bez roušky, bez toho, aby respektovala nějaká vládní nařízení. Měl jsem pocit, že místo, aby tam byla ta, která obhajuje zrovna na programu ty zprávy o hospodaření a o činnosti České televize, které tam jako radní předkládá, tak je tam více jako politička právě za Volný blok, poněvadž se nedostavila ani právě na jednání samotného výboru, aby nás tam nějakým způsobem ubezpečila, že tou radní je.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč hodilo ANO Lipovskou přes palubu?
  • Kdo destabilizuje Radu ČT?
  • jak vypadají jednání Rady ČT?
sinfin.digital