Macron kapituloval před silou ulice. S ústupky si ale dlouho nevystačí. Komentář Michala Půra | info.cz

Články odjinud

Macron kapituloval před silou ulice. S ústupky si ale dlouho nevystačí. Komentář Michala Půra

Francouzská veřejnost ukázala, že dokáže politikům pořád slušně zatopit. Zatímco dosud se francouzský prezident Emmanuel Macron tvářil jako suverén, v jeho dnešním televizním projevu už byla patrná změna tónu. Na začátek pár ostrých slov proti násilí a oportunistům, kteří podobné střety vyhledávají, na konci celá řada ústupků, jež si na něm žluté vesty vymohly. Zapomeňte na prezidenta reformátora, teď přichází prezident populista.

Z ryze českého pohledu je poměrně složité pochopit, co vás žene do ulic, když je platový průměr Francie na několikanásobku toho českého. Francii se nicméně ani s jejím nepopiratelným bohatstvím nedaří vymanit z marasmu, který je doprovázen velmi slabým ekonomickým růstem a není vyloučené, že země spadne příští rok do recese. Desítky let neřešených problémů, proti nimž jsou české hádky o obědy zadarmo neškodnou kratochvílí, zemi dohnaly.

A v tom je zároveň nejslabší místo Macronova projevu. Bývalý ministr hospodářství a investiční bankéř měl zemi provést tolik nutnými reformami, nikdo vhodnější se už pěknou řádku let neobjevil. Zdálo se, že Macron se nezalekne ani poklesu popularity a přijal některá velmi nepopulární opatření. Tomu je zjevně konec, reformám doba nepřeje.

Ústupky, které francouzský prezident nabídl, nemají žádné ekonomické opodstatnění. Macron neřekl, jak bude poměrně zásadní nárůst minimální mzdy financovat, neřekl, jak zafinancuje výpadek příjmů z chystaného zvýšení sociálních odvodů. Vyzval už tak těžce zkoušené firmy, aby vyplatily bonusy svým zaměstnancům, což podnikatelé dle prvních reakcí nesou velmi těžce. Přikročil zkrátka k sérii klasicky populistických opatření, která mu musí být z duše protivná.

Macron si nepochybně myslí, že si koupí čas a během něho se stane zázrak. K jeho smůle se ovšem v Evropě nejspíš nacházíme na vrcholu hospodářského cyklu. Žádný zázračný ekonomický boom tak nemůže čekat. Ulice jej nakonec semele a cesta pro Marine Le Pen na prezidentský trůn bude definitivně umetena.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud