Matematický vítěz v přetahované aneb V politice se na absolutní počty nehraje

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Celostátní holdingový tisk nám v pondělí oznámil velkolepou novinu: pod třířádkovým titulkem „Babišova další výhra“ jsme se dozvěděli, že hnutí ANO (sic!) matematicky vyhrálo krajské volby i první kolo těch senátních. Matematický vítěz voleb ovšem velmi pravděpodobně krajská zastupitelstva leckde sestavovat nebude. I přesto, že je to matematicky spočítané.

Matematika a média, dovolte malou odbočku, to je vůbec zábavná disciplína. Nebavme se o statistice nebo o počtu pravděpodobnosti, to jsou oblasti, které potrápí i zběhlejšího jednotlivce. Bohatě stačí, když dojde na prachobyčejné sčítání. Znáte to: v Praze bylo deset stupňů, v Brně dvanáct, takže dohromady v ČR krásných dvaadvacet stupňů! I alkohol se sčítá jak o život. Chtěl bych mít pětikorunu za každý článek, kde se píše, že „účastníci nehody nadýchali dohromady iks promile“ (třeba tady, tady nebo tady). Až se jednou, nedejbože, srazí dva autobusy, vezoucí turisty z koštů, naměří policie všem účastníkům dohromady třebas osmdesát promile!

Úplně stejně to je s matematickým vítězem voleb. Ještě že nikoho nenapadlo sčítat procenta, jako svého času při prezidentských volbách, to by Babiš uhrál drtivé vítězství v řádu stovek procent... Tentokrát je to „matematicky správně“ — ale přesto úplně liché.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital