Měsíc před volbami nabírá podpora Nerudové na obrátkách. Nahoru jde i Babiš, Pavel naopak stagnuje

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Aktuální data agentury Median poskytují několik užitečných informací o vývoji podpory jednotlivých kandidátů na prezidenta či prezidentku. Co ovšem zaujme ze všeho nejvíc, je nárůst podpory pro Danuši Nerudovou. Měsíc před volbami se ocitá vůbec poprvé v čele. To hlavní je trend či způsob jejího nástupu – a ten nelze označit jinak než jako zdrcující.

Zatímco v říjnu by jí svůj hlas dalo „jen“ patnáct procent voličů, v listopadu jich už bylo o třináct procentních bodů více. To je v mimořádně krátkém čase skoro dvojnásobná podpora. V danou chvíli se lze pouze tázat, kdy a kde se může podpora Nerudové zastavit, zda je její nástup měsíc před volbami přece jen optimálně načasovaný, případně zda můžou aktuální dynamiku podpory jednotlivých kandidátů nějak zásadně změnit předvolební debaty – ty hlavní se přitom uskuteční až v týdnu před volbami.

V každém případě se musí nechat, že Nerudová nabírá tempo, které musí působit i na její odpůrce až impozantně. Ale popořadě. Na základě aktuálních dat Medianu lze totiž analyticky popsat několik základních tendencí, které má smysl sledovat:

Evidentně postupně dochází ke koncentraci hlasů. První Nerudovou by v čase sběru dat volilo již zmíněných osmadvacet procent voličů, druhého Andreje Babiše 26,5 procent, až třetí Petr Pavel by bral v danou chvíli 23,5 procent hlasů. V součtu by první tři kandidáti tudíž posbírali 78 procent hlasů. Jen pro srovnání: v první přímé prezidentské volbě brali první tři kandidáti necelých 64 procent, v té druhé pak něco přes 75 procent.

sinfin.digital