Na pozadí kauzy Hlubuček se odehrává politický thriller, v němž hraje „o život“ i Pekarová Adamová a celá TOP 09

Michal Půr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Když si uvědomíme, že kauza údajné korupce v pražském dopravním podniku je lokálním příběhem, kdy si parta z jednoho regionu v podstatě zprivatizovala část veřejného penězovodu v druhém regionu, je s podivem, že má takový dopad do celostátní politiky. Jeden výrazný důvod ovšem existuje. Jsou jím vnitrostranické spory v jednotlivých stranách. Řeč je nejen o STAN, ale zejména o TOP 09, kde boj o moc právě vrcholí.

TOP 09 se příliš nedaří a ve volebních preferencích se dlouhodobě nachází pod hranicí pěti procent. To uvnitř logicky vytváří napětí a už před časem se začaly objevovat náznaky, že by časem mohlo dojít i ke změně na předsednickém postu, který momentálně drží předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ta mimo jiné v Lidových novinách vyzvala Jiřího Pospíšila k rezignaci na místo na pražské kandidátce SPOLU – právě kvůli kauze Dozimetr.

Podle dosud známých informací ovšem Pospíšil v aféře nefiguruje a od svého poradce Jiřího Fremra se distancoval a vyzval jej k odchodu. Podle dnešního článku zpravodajského webu Novinky.cz navíc sám Fremr figuruje v případu jen jako svědek. Krok Pekarové Adamové je tedy překvapivě tvrdý, a to i s ohledem na to, že s kauzou Dozimetr spojuje celou TOP 09.

Abychom současné události pochopili, musíme se ponořit hlouběji do historie. Pekarová Adamová se totiž s Pospíšilem neutkává zdaleka poprvé. Poslední velký střet se odehrál těsně předtím, než koalice SPOLU ohlásila společnou kandidátku i pro komunální volby v Praze. Byla to ovšem současná šéfka TOP 09, kdo vytrvale tlačil, aby se její strana v těchto volbách spojila se STAN. Podobně jako ve volbách v roce 2018.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • O čem vypovídá dění v pražské TOP 09?
  • O co jde Pekarové při snaze o odstavení Pospíšila?
  • Jak do toho promlouvá Miroslav Kalousek?
sinfin.digital