Napněte pruty, král velrybářů se vrací!

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Pachatel se prý vždycky vrací na místo činu. Kolem ČSSD teď krouží rovnou dva – její bývalý šéf a premiér Jiří Paroubek i jeho někdejší ústecký „kapitán“ Petr Benda. Ten by měl za sociální demokracii kandidovat v krajských volbách. A je to drama do poslední minuty.

V ČSSD o Bendovi radši mlčí, i když termín pro schválení kandidátky hoří. A to z dobrého důvodu: nikde se jeho comebacku neděsí tak jako právě na severu. „Nedovedu si představit, že by se tito lidé měli do ČSSD vrátit. O to víc je to nemyslitelné právě v Ústeckém kraji, který tolik poškodili,“ zděsil se v lidovkách návratu velkého dua krajský šéf ČSSD Miroslav Andrt. Jenže pozor: to bylo už koncem roku 2016!

Posunuli jsme se o čtyři roky, tohle duo se vrací znovu a reakce jsou totožné; Paroubek má „radit“ šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi (tedy pardon, „nezávisle konzultovat“), zatímco Benda chce znovu bačovat „svůj“ sever. Jeho kandidaturu potvrdil Seznam Zprávám Jaroslav Krákora, jenž má být lídrem ústecké kandidátky ČSSD, se kterou je to vůbec hodně složité. „Ano, ten tam kandiduje,“ řekl Krákora na adresu Bendy. 

Ústecká ČSSD vždycky byla něco na způsob „sicilské“ odnože vládní strany: její přední kádry připomínaly (a dodnes částečně připomínají) smíšený oddíl juda a boxu a při tvorbě kandidátek si nikdo nemohl být jistý vůbec ničím. Návrat Bendy ovšem trumfuje vše. ČSSD by vrátil do doby, která měla finálně skončit vraždou jejího chomutovského kmotra Romana Housky v listopadu 2013. 

Právě s ním se v ústecké ČSSD dlouho pral o moc Benda, jenž byl pro změnu jejím teplickým princem. A taky nejdéle sloužícím šéfem ústecké krajské buňky, z níž během let vybudoval soukromou mašinerii na vlastní byznys a jeho politickou střechu. Benda kdysi začal podnikat kolem proslavené E55 a časem velmi zbohatl. Vrcholu moci nicméně dosáhl právě díky Paroubkovi, jenž měl vždycky slabost pro „polosvět“ a jeho ušmudlané peníze.

sinfin.digital