Napněte pruty, král velrybářů se vrací!

GLOSA PETRA HOLCE | Pachatel se prý vždycky vrací na místo činu. Kolem ČSSD teď krouží rovnou dva – její bývalý šéf a premiér Jiří Paroubek i jeho někdejší ústecký „kapitán“ Petr Benda. Ten by měl za sociální demokracii kandidovat v krajských volbách. A je to drama do poslední minuty.

V ČSSD o Bendovi radši mlčí, i když termín pro schválení kandidátky hoří. A to z dobrého důvodu: nikde se jeho comebacku neděsí tak jako právě na severu. „Nedovedu si představit, že by se tito lidé měli do ČSSD vrátit. O to víc je to nemyslitelné právě v Ústeckém kraji, který tolik poškodili,“ zděsil se v lidovkách návratu velkého dua krajský šéf ČSSD Miroslav Andrt. Jenže pozor: to bylo už koncem roku 2016!

Posunuli jsme se o čtyři roky, tohle duo se vrací znovu a reakce jsou totožné; Paroubek má „radit“ šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi (tedy pardon, „nezávisle konzultovat“), zatímco Benda chce znovu bačovat „svůj“ sever. Jeho kandidaturu potvrdil Seznam Zprávám Jaroslav Krákora, jenž má být lídrem ústecké kandidátky ČSSD, se kterou je to vůbec hodně složité. „Ano, ten tam kandiduje,“ řekl Krákora na adresu Bendy. 

Ústecká ČSSD vždycky byla něco na způsob „sicilské“ odnože vládní strany: její přední kádry připomínaly (a dodnes částečně připomínají) smíšený oddíl juda a boxu a při tvorbě kandidátek si nikdo nemohl být jistý vůbec ničím. Návrat Bendy ovšem trumfuje vše. ČSSD by vrátil do doby, která měla finálně skončit vraždou jejího chomutovského kmotra Romana Housky v listopadu 2013. 

Právě s ním se v ústecké ČSSD dlouho pral o moc Benda, jenž byl pro změnu jejím teplickým princem. A taky nejdéle sloužícím šéfem ústecké krajské buňky, z níž během let vybudoval soukromou mašinerii na vlastní byznys a jeho politickou střechu. Benda kdysi začal podnikat kolem proslavené E55 a časem velmi zbohatl. Vrcholu moci nicméně dosáhl právě díky Paroubkovi, jenž měl vždycky slabost pro „polosvět“ a jeho ušmudlané peníze.

Pečinka: Nové Česko bez sociální demokracie

Ne náhodou Paroubek z Bendy udělal nejen svého poslaneckého asistenta a „baču“ kdysi nejmocnější buňky v ČSSD, ale i kmotra své dcery. Benda byl proto v ČSSD dlouho nesestřelitelný. Vždy, když bylo potřeba něco prohlasovat, objevili najednou v dotyčné buňce strany tolik nových členů a příznivců, že se nestačili divit, jaký je o ČSSD zájem hlavně mezi mladými, kteří ji nikdy nevolili. Byly to zlaté časy. 

Když jsem se coby reportér Reflexu účastnil v roce 2010 v Ústí nad Labem předvolební debaty krajských volebních lídrů, které po Česku dělal Václav Moravec, případal jsem si jak ve skutečném Kmotrovi. Velkolepou éru dua Benda-Paroubek ukončily právě tehdejší volby. Paroubek hned po nich jako šéf strany rezignoval, čímž Bendu připravil o krytí z ústředí. Benda ho proto záhy následoval ven z ČSSD a nějaký čas mu platil soukromý politický projekt LEV 21, za který si v roce 2014 sám zkusil kandidovat v eurovolbách. 

Byl to velmi „úspěšný“ projekt, všechny jeho volební výsledky začínaly nulou. I proto Benda v posledních krajských volbách spojil LEV 21 s extremistickou DSSS Tomáš Vandase. A i tentokrát šlo o velmi „úspěšný“ projekt, protože do ústeckého zastupitelstva se nedostali ani společně. Vandas přesto Bendu chválil za to, jak jeho „dělníkům“ pomohl s volební kampaní. Případný návrat Bendy na kandidátku ČSSD je proto zhruba stejný, jako kdyby za ODS kandidoval Patrik Oulický, její někdejší „kmotr severu“. 

Pravda nicméně je, že Benda ČSSD varoval. „Tato kapitola pro mě samozřejmě není uzavřená. Stejně jako Jiří Paroubek komunikuji s některými lidmi ze sociální demokracie na úrovni města, okresu i kraje. Uvidím, jak se bude situace vyvíjet dál a co přinese nejbližší budoucnost,“ řekl už před lety pro lidovky. Po svém pádu se Paroubek do ČSSD zoufale dobýval všemi zadními dveřmi i okny, vedení strany mu to ale radši vždycky zamítlo. Teď to pro jistotu zkouší v osvědčeném tandemu, tak uvidíme.

SDÍLET
sinfin.digital