Nejasná zpráva o vznikající koalici v Brně: Něco tady nehraje, ANO je stále ve hře

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Primátorka Brna a především lídryně vítězné předvolební koalice složené z ODS a TOP 09 Markéta Vaňková si na pondělí pozvala novináře, aby jim bezprostředně před začátkem tiskové konference řekla, že jim nic nového neřekne. I to je ale zpráva – neboť za normálních okolností by jim týden po volbách slavnostně oznámila, že má koalici, jejíž půdorys kopíruje vládu na centrální úrovni.

„Neřekla bych, že mezi námi a ostatními stranami existují zásadní rozdíly. Potřebujeme jen některé věci projednat do většího detailu. (…) Není jedna nebo druhá varianta koalice, je jich víc. Opakuji: vidím jich velké množství. A může to být koalice širší, než je minimální většina. (…) Pořád vedeme debatu na platformě programu. To nejdůležitější je, kam se bude Brno příští čtyři roky vyvíjet – hlavní je pro mě představa ostatních stran o rozvoji města.“

Tak zní několik výroků primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS), které během asi půlhodinové pondělní tiskové konference pronesla v různých variacích, aniž by novinářům byť jenom naznačila, na jakém půdorysu vzniká nová koalice na magistrátu druhého největšího města v zemi. A byť se to tak nemusí jevit, jde o zásadní zprávu – i týden po volbách se aspoň navenek situace jeví tak, že v Brně je pořád ve hře varianta s účastí hnutí ANO v budoucí koalici.

Lze to napsat i takto: umíte si představit, že by za standardní situace, navíc ve městě, kde žije premiér této země a předseda ODS, nebylo týden po volbách zcela jednoznačné, že vzniká koalice na vládním půdorysu? Navíc v situaci, kdy mají na magistrátu ODS, TOP 09, lidovci, STAN a Piráti pohodlnou většinu třiceti hlasů z pětapadesáti? Přesto se to – zdá se – neděje. Vaňková v danou chvíli ještě pořád připouští, že může vzniknout i jiná většina – tedy taková, jejíž součástí bude hnutí ANO.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co v Brně brání vzniku koalice na vládním půdorysu?
  • A které další scénáře připadají v úvahu?
sinfin.digital