Nejtěžší porážka prezidenta Pavla. Kauza Fremr vrhá stín pochybností na Hrad i na Senát

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Robert Fremr tlak neustál a v pondělí odpoledne oznámil, že se vzdává kandidatury na post ústavního soudce. Neprohrál ale jenom on, svůj díl odpovědnosti za zpackanou nominaci má také prezident Petr Pavel, jeho poradci a v neposlední řadě senátoři, kteří jeho nominaci schválili.

Je to zatím nejvýraznější porážka prezidenta Petra Pavla. A také jeho poradců, kteří mu nominaci Roberta Fremra na Ústavní soud doporučili. V danou chvíli se na Hradě ocitli v situaci, která pro ně neměla dobré řešení. A byť Fremr během improvizované tiskové konference zdůraznil, že ke svému rozhodnutí dospěl sám, aniž by ho někdo nutil, je skoro jisté, že prezident jeho rozhodnutí přivítal. Ostatně Fremr s ním svůj postup konzultoval.

I tak je to ale pro Hrad asi dost nečekaná rána, neboť vrhá stín pochybností na metodu výběru kandidátů na post ústavních soudců. Pavel se rozhodl pro maximálně transparentní postup, se kterým mu pomáhá tým poradců vedený renomovaným expertem Janem Kyselou. S ohledem na fiasko, kterému v posledních dnech všichni na Hradě čelí, by ale nebylo překvapením, pokud by se prezident rozhodl tým poradců i metodu výběru kandidátů na Ústavní soud nějakým efektivním způsobem upravit. 

sinfin.digital