Nejtěžší úkol čeká příštího prezidenta hned po zvolení

Vojtěch Bednář

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA BEDNÁŘE | Do finále prezidentské volby zbývá necelý týden a ať vyhraje kterýkoli z kandidátů, ihned po zvolení ho bude čekat ten nejtěžší úkol celého jeho funkčního období: zakopat válečnou sekeru.

Necelý týden před druhým kolem voleb se může zdát, že česká společnost, zejména média a sociální sítě, neřeší nic jiného než jméno nového prezidenta. Že není větší konflikt než výběr mezi Pavlem a Babišem – se vším, co symbolizují.

V realitě to až tak dramatické není, ale i tak bude nová hlava státu muset řešit jako první úkol právě toto pnutí. Ať vyhraje jeden či druhý, nebude to mít jednoduché.

Jak vypadá „konflikt“

Většina veřejnosti dnes vidí boj o Hrad jako nesmiřitelný konflikt dvou finalistů a svým způsobem také dvou koncepcí výkonu prezidentského úřadu. Zatímco Petr Pavel se snaží prezentovat v roli klidného prezidenta-sjednotitele, Andrej Babiš ze sebe dělá alternativu a opozici k současné vládě, přičemž se snaží posbírat voliče na okrajích politického spektra. Obojí má přednosti i nedostatky, jedná se ale o nesouměřitelné koncepce.

Prezident je ovšem prezidentem všech občanů, nikoli jen svých voličů. Vítěz bude muset přesvědčit voliče z druhého tábora, že je nejenom jejich kvalifikovaným zástupcem, ale že současně dovede převzít i něco z agendy svého soupeře.

sinfin.digital