Nepleťte si vědu s politikou a politiku s vědou. Z téhle dvojice jen jedna disciplína přináší jednoznačné odpovědi

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Politická diskuze je něco, co si prostě musíme odpracovat, i když je to často nudná žvanírna a většinu času se při ní dohadujete se zabedněnými pitomci.

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Lidé rezignovali na politiku. Ne na konkrétní politiky; to je jev starý jako politici samotní. Rezignovali na politiku jako na metodu správy věcí obecních. Ostatně i to slovo má v základu polis, tedy obec, město, přeneseně i společenství. Lidé na politiku nahlížejí jako na něco, co produkují politici, a nejen že jim nehodlají věřit, ale ani nechtějí být spojováni s ničím, co politici dělají.

Což vypadá jako rozumné řešení: vytěsníme politiku na okraj zájmu, ona nás nechá být a my se o ni nebudeme muset zajímat. Ať si to vyřeší politici a nás do toho netahají. Jenže to je, když dovolíte, velmi krátkozraké a vede to k národnímu syndromu „o nás bez nás“, v němž se tak rádi někteří z nás nípají.

Lid by byl zdá se nejradši, kdyby politici vůbec nebyli. A pokud by snad někdy bylo potřeba něco rozhodnout nebo se stalo něco závažného, co je potřeba řešit, tak by povolal odborníky na danou oblast a požádal je, aby vymysleli, co se má dělat. Je to logické, ne? Odborník tomu rozumí, třeba očkování, klimatu nebo dopravě, takže navrhne objektivně nejsprávnější řešení, a žádný politik mu to svým politikařením nezkazí.

Odsud taky pramení velmi bizarní náklonnost národa k „odbornickým vládám“. Je odborník, rozumí tomu, ergo co dělá, dobře dělá! Ani různé příklady, že to tak ve skutečnosti není, nepomáhají, natož opakované upozornění, že ministr by měl být v první řadě odborníkem na řízení lidí a až ve druhé řadě by měl mít znalost oblasti, kterou má na starost. Prostě: důležitější je odbornost manažerská, než oborová. Ideálně samozřejmě obojí, ale lidí, co to v sobě spojují, je jak šafránu.

Společenská rezignace na politiku se tak projevuje svérázným postojem: „Odborníci řekli, že to tak má být, tak to tak udělejte a opovažte se to brzdit!“ Jenže problém je v tom mezikroku. Dovolte mi to ilustrovat na pandemii covidu, ale můžete si tam doplnit klidně klimatickou změnu nebo jiné polarizující téma s odborným pozadím.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Že většina otázek, které dnes a denně řešíme, nejsou otázkami odbornými.
  • Že se za odborníky spíš schováváme z vlastní pohodlnosti.
  • A že to celé v čase covidu vůbec není nepodstatné téma.
sinfin.digital