Neústupný Zeman voličům ukazuje, že mohou snadno vyhodit hlas do koše. Ještě nikdy nehrála volební účast tak důležitou roli

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ze slov prezidenta Miloše Zemana je zjevné, že sestavování vlády po říjnových parlamentních volbách bude nervydrásající maraton. Výsledky lze odhadovat jen těžko, ale v posledních letech hlasování nikdy neskončilo zcela jednoznačně. Do těchto voleb navíc vstupujeme s upraveným volebním systémem, který je poměrnější a výsledek by měl být logicky ještě méně jednoznačný než v minulosti.

Zatím víme, že prezident Zeman nehodlá pověřit sestavováním příští vlády nikoho ze zástupců opozičních stran, a to nehledě na jejich volební výsledek. Této výsady se tak velmi pravděpodobně znovu dostane Andreji Babišovi, a to i kdyby hnutí ANO neskončilo na prvním místě. Pokud to lehce zjednoduším, tyto volby přinášejí jen jedno dilema: bude dále pokračovat Babišova vláda?

Nic jiného není důležité a o nic jiného se nehraje. Je úplně jedno, jestli mají Piráti nepovedenou kampaň, je úplně jedno, co mají napsáno v programu, a stejně tak je úplně jedno, co tam má napsané hnutí ANO nebo kdokoliv jiný. Nehrajeme o důchodovou reformu, nehrajeme o zadlužování státu, nehrajeme o daně. Hrajeme jen a pouze o osud Andreje Babiše.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký výsledek by přivedl opozici k moci?
  • Proč nemá smysl hlasovat pro strany, které nemají šanci na úspěch?
sinfin.digital