Noc dlouhých nožů v Plzni a cena široké demokratické koalice. Stálo to Pirátům za to?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | V plzeňském kraji proběhl palácový převrat. Takové se stávají. Tento je ale zajímavý tím, že při něm Piráti brutálně vyšachovali ze hry ODS a TOP 09 a místo nich se spojili s ANO. Rozbili tím jednu z regionálních koalic sestavených v podstatě na půdorysu té celostátní. Odměnou za to jim je hejtmanský řetěz. Ovšem za cenu ohrožení vztahů s partnery. Stálo to za to? A co to říká do budoucna o české politice?

Tohle se v politice stává. Strany občas na místní úrovni dávají přednost těm, s nimiž na celostátní soupeří, před koaličními spojenci. Změna dresu s cílem uchopit moc. Někdy k tomu dojde i uvnitř samotných stran, protože je prostě příliš lákavé dostat se na vrchol. Změna v Plzeňském kraji by v zásadě neměla mít vliv na vládu, nicméně jde o první vážnější mrak na koaličním nebi a stojí za to povědět si o něm víc.

Pirátská strana formálně vypovězení koaliční smlouvy odůvodnila tím, že ODS prosadila do představenstva Klatovské nemocnice svého vlivného člena Romana Jurečka. Což je tedy hodně směšná záminka. Ano, už takových patnáct let jde o mocného a v lecčems kontroverzního muže, nicméně veřejně zastává funkce ve vedení místní stranické buňky, neskrývá se ve stínu. Piráti nedali partnerům prostor pro jednání, jejich členové odhlasovali vypovězení koaliční smlouvy a pak už to šlo ráz na ráz.

Když se chcete dohodnout, jednáte jinak. Navíc vláda s ANO byla upečena podezřele rychle, trvalo to sotva dva týdny. Ukazuje se, jak nestandardní řízení Pirátské strany ztěžuje spolupráci s ostatními. Jejich zástupci na radnici v minulosti neříkali nic o tom, že pokud Jurečko usedne ve vedení nemocnice, znamená to konec koalice. O něm rozhodlo místní pirátské fórum. Tato přímá demokracie činí Piráty nevypočitatelnými, ostatně i během sestavování kabinetu se muselo čekat, až rozhodne jejich členská základna.

Je to poněkud anarchistické. Klasická vnitrostranická zastupitelská demokracie znamená, že vedení má mandát činit zásadní kroky a až následně si je nechává potvrdit stranickou základnou. Představme si, že by si něco takového Piráti odhlasovali na celostátní úrovní. Pravdou je, že zatím se ani jednou obavy z výsledků jejich referend nepotvrdily, členové nehodili předsedovi Bartošovi dojednané dohody na hlavu. Nicméně už sama existence tohoto rizika je znervózňující.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co plzeňský převrat vypovídá o české politice?
  • V čem je problém Pirátů?
  • Proč pořád nežijeme v normální politické situaci?
sinfin.digital