Novináři jako loutky zdivočelých státních zástupců. Ve stínech zuří boj o moc, ve kterém jedna strana hraje špinavou hru

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠIMÍČKA | Střet zájmů. Sousloví, které v Česku rezonuje dlouhá léta. Hodně se řeší od vstupu Andreje Babiše do politiky, protože on sám tento jev doslova zosobňuje. Existují ale i jiné střety zájmů, které se tak snadno pod drobnohled nedostanou. Rizika s nimi spojená přitom nejsou o nic menší.

Jedním z těch, jež zaslouží pozornost, je dlouhodobý střet zájmů médií, respektive konkrétních novinářů. Nemám teď na mysli takové propojení ekonomické, mediální a politické moci, jaké dokázal vybudovat právě Babiš. I jiní majitelé médií mají zájem na prosazování určitých témat a jsou ve střetu zájmů. Ten ovšem považuji za přirozený, neboť každodenní život ve společnosti je založen na prosazování vlastních zájmů. Ať už jde o démonizovaný lobbing, zcela legitimní součást standardní politiky, nebo o tlak na veřejné mínění skrze média a PR agentury.

Už několik měsíců popisuji nešvary a nebezpečné vychýlení moci represivních složek státu od jejich ústavní a zákonné pozice. Téměř každý týden jsme svědky nějakého selhání státních zástupců a policie, kteří často bezdůvodně, často kvůli vlastním chybám a často kvůli vlastním neviditelným zájmům šikanují bezúhonné lidi v trestním řízení.

Státní zastupitelství je součástí moci výkonné. Vrcholným orgánem moci výkonné je vláda. Je zcela chybné – a bez opory v Ústavě – začleňovat žalobce k justici, tedy moci soudní, nebo je stavět na jakýsi pomyslný obláček nedotknutelnosti mimo základní členění státní moci.

Že jsou představy veřejnosti ohledně trestního stíhání a práce žalobců či policie přinejmenším pokřivené, jsem na INFO.CZ psal například tady – tento můj článek je teď odemčený pro všechny.

Veřejnost většinou zná jen mediálně „vděčné“ případy. Vzpomeňme na šikanu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, zcela šílené stíhání pražských (ex)primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka nebo generála Ladislava Košnera. A to jsou všechno lidé, kteří díky svému postavení a zázemí mají výrazně větší možnosti obrany než řada bezejmenných obětí aktivistů v řadách orgánů činných v trestním řízení.

sinfin.digital