Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinářský džihád aneb novodobé kádrování podle diplomky. Komentář Michala Půra

Novinářský džihád aneb novodobé kádrování podle diplomky. Komentář Michala Půra

Novináři a média mají často zvláštní talent poškodit vlastní řemeslo víc, než to dokážou politici a jejich odpůrci. Džihád proti diplomkám každého, kdo šel kolem Strakovky, postrádá jakoukoliv podstatu. Problém je v tom, že pokud chcete vystupovat jako nositelé morálky, musíte tak sami skutečně jednat. Pak jste nenapadnutelní. A tady je zakopaný pes.

Odvolání ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála bylo v podstatě předvídatelné, což přiznává sama redaktorka Seznamu (mimochodem šťastná to žena, protože diplomku ještě nepsala), která jej „odstřelila“. Neměl zrovna nejprestižnější soukromou vysokou školu a vzdělání si doplnil poměrně pozdě. Samozřejmě neměl jinou volbu než odstoupit, protože odstoupila už jeho kolegyně ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Většina se zaradovala, že žijeme v bezvadné západoevropské zemi, protože tu politici odpadávají kvůli diplomkám.

Nikoho nezajímá, že máme problémy s infrastrukturou, s exekucemi a celou řadou dalších věcí, protože to představuje poměrně hodně mravenčí práce. To diplomku nahrajete do antiplagiátorského programu a šup během 20 minut můžete ukázat na viníka. U ministra obrany Lubomíra Metnara novinářský džihád (v podstatě snaha způsobit co největší problém s vynaložením minimálního úsilí) nabral ještě absurdnějších rozměrů, kdy byl obviněn, že několikrát neuvedl správně zdroj citace. K rezignaci ho vyzvala i vedoucí jeho práce, což je tedy mimořádný úkaz.

Skutečně pevně doufám, že Metnar bude první, kdo nerezignuje a toto nesmyslné tažení zastaví. Škody i tak budou napáchány. Je jen otázkou času, kdy Jaromír Soukup, nebo někdo jemu podobný, prozkoumá diplomové práce novinářů. A mohu vám jmenovat hned několik poměrně známých kolegů, kteří vystudovali úplně stejnou školu jako Petr Krčál. Bude to úplně stejně jednoduchá práce a možná se najde i nějaký ten odsuzující status na Facebooku o Krčálovi, Malé či Metnarovi.

Média tak dostanou další ránu. Ránu, kterou si způsobí vlastní pohodlností a senzacechtivostí. Nikdo se nevěnuje nakupování diplomových prací (na nějž jsme na INFO.CZ obsáhle upozorňovali v loňském roce, aniž bychom u toho odvolávali ministry), zoufalé kvalitě vysokého školství a podobně. Stačí jeden odstřel a hned jdeme na další.

Nepochybně se objeví kritici, kteří moje slova budou považovat za skandální, protože se opírají do práce mých kolegů. Předem je upozorňuji, že titulu Bc. jsem dosáhl na Univerzitě Karlově v roce 2003 a titulu Mgr. o deset let později na Metropolitní univerzitě. A to pozor. Ta je podezřelá, protože její šéfka dostala milost od prezidenta Václava Klause. Tak hrrr nahrát mojí diplomku do antiplagiátorského programu. Přiznávám na rovinu, že si nejsem zcela jistý, že jsem na asi 100 stránkách vždy uvedl správně zdroj. Škoda, že nemám z čeho rezignovat.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1