Novinářský džihád aneb novodobé kádrování podle diplomky. Komentář Michala Půra | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinářský džihád aneb novodobé kádrování podle diplomky. Komentář Michala Půra

Novinářský džihád aneb novodobé kádrování podle diplomky. Komentář Michala Půra

Novináři a média mají často zvláštní talent poškodit vlastní řemeslo víc, než to dokážou politici a jejich odpůrci. Džihád proti diplomkám každého, kdo šel kolem Strakovky, postrádá jakoukoliv podstatu. Problém je v tom, že pokud chcete vystupovat jako nositelé morálky, musíte tak sami skutečně jednat. Pak jste nenapadnutelní. A tady je zakopaný pes.

Odvolání ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála bylo v podstatě předvídatelné, což přiznává sama redaktorka Seznamu (mimochodem šťastná to žena, protože diplomku ještě nepsala), která jej „odstřelila“. Neměl zrovna nejprestižnější soukromou vysokou školu a vzdělání si doplnil poměrně pozdě. Samozřejmě neměl jinou volbu než odstoupit, protože odstoupila už jeho kolegyně ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Většina se zaradovala, že žijeme v bezvadné západoevropské zemi, protože tu politici odpadávají kvůli diplomkám.

Nikoho nezajímá, že máme problémy s infrastrukturou, s exekucemi a celou řadou dalších věcí, protože to představuje poměrně hodně mravenčí práce. To diplomku nahrajete do antiplagiátorského programu a šup během 20 minut můžete ukázat na viníka. U ministra obrany Lubomíra Metnara novinářský džihád (v podstatě snaha způsobit co největší problém s vynaložením minimálního úsilí) nabral ještě absurdnějších rozměrů, kdy byl obviněn, že několikrát neuvedl správně zdroj citace. K rezignaci ho vyzvala i vedoucí jeho práce, což je tedy mimořádný úkaz.

Skutečně pevně doufám, že Metnar bude první, kdo nerezignuje a toto nesmyslné tažení zastaví. Škody i tak budou napáchány. Je jen otázkou času, kdy Jaromír Soukup, nebo někdo jemu podobný, prozkoumá diplomové práce novinářů. A mohu vám jmenovat hned několik poměrně známých kolegů, kteří vystudovali úplně stejnou školu jako Petr Krčál. Bude to úplně stejně jednoduchá práce a možná se najde i nějaký ten odsuzující status na Facebooku o Krčálovi, Malé či Metnarovi.

Média tak dostanou další ránu. Ránu, kterou si způsobí vlastní pohodlností a senzacechtivostí. Nikdo se nevěnuje nakupování diplomových prací (na nějž jsme na INFO.CZ obsáhle upozorňovali v loňském roce, aniž bychom u toho odvolávali ministry), zoufalé kvalitě vysokého školství a podobně. Stačí jeden odstřel a hned jdeme na další.

Nepochybně se objeví kritici, kteří moje slova budou považovat za skandální, protože se opírají do práce mých kolegů. Předem je upozorňuji, že titulu Bc. jsem dosáhl na Univerzitě Karlově v roce 2003 a titulu Mgr. o deset let později na Metropolitní univerzitě. A to pozor. Ta je podezřelá, protože její šéfka dostala milost od prezidenta Václava Klause. Tak hrrr nahrát mojí diplomku do antiplagiátorského programu. Přiznávám na rovinu, že si nejsem zcela jistý, že jsem na asi 100 stránkách vždy uvedl správně zdroj. Škoda, že nemám z čeho rezignovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.