Novotný: Kdy skončí válka s Islámským státem? Jistě ne po patetickém projevu Donalda Trumpa

HalfPageAd-1

Pavel Novotný

14. 02. 2019 • 17:25

KOMENTÁŘ PAVLA NOVOTNÉHO | U městečka Baghúz Faukání na syrsko-irácké hranici brání zbytky ozbrojenců poslední území samozvaného Islámského státu. Tedy toho s razítky, soudy a daňovou správou. Na přelomu let 2014 a 2015 přitom zabíral odhadem polovinu území Iráku i Sýrie a kontroloval životy zhruba osmi milionů lidí. Fakt, že džihádisté nakonec ztratí dobytá území, ale neznamená, že zanikne i jejich organizace. Možná pod jiným jménem, ale idea Islámského státu přetrvá.

Mobile-rectangle-3

Když americký prezident Donald Trump hovoří o konci Islámského státu, mluví (z něj) politik. Chce porážku teroristů využít pro kampaň před prezidentskými volbami, které budou už příští rok na podzim. Jako izolacionista, který podle svých slov nemíní hrát roli světového četníka, navíc hledá důvod ke stažení amerických vojáků ze Sýrie. Chce potěšit svého typického voliče, pro kterého je daleko i do New Yorku, a to jak geograficky, tak mentálně.

Válka s Islámským státem ovšem neskončí ani poté, co Donald Trump jeho zánik s patřičným patosem (znovu) vyhlásí, jakkoli jde o nejmocnějšího muže planety. Ano, již nebude existovat souvislé území, které by extremisté řídili, jejich organizace ale zřejmě nezanikne. A zcela jistě přežijí myšlenky, které hnaly radikály vpřed. Nepominuly totiž důvody, pro které Islámský stát vznikl.

Co se náboženského přesvědčení (některých) extremistů týče, bitva o Islámský stát neskončí nikdy. Znovuzavedení chalífátu, tedy idealizované vzpomínky na počátky islámského společenství, je nejen cílem, ale v jistém smyslu i počátkem procesu vedoucího ke konci právě existujícího světa… Zjednodušeně: takový zápas se nevede v řádu roků, ale tisíciletí, tedy jistě po celý jedincův život. A je v zásadě jedno, zda se přesvědčený bojovník pohybuje na území vlastního státu, nebo za hranicemi v ilegalitě.

Patrně podstatnější pro přetrvání ústřední ideje Islámského státu je skutečnost, že jak v Iráku, tak v Sýrii nevládnou sunnité, kteří v globálním islámském společenství jinak dominují. V Bagdádu jsou hegemonem šíité, v Damašku alavité. Etnonáboženská příslušnost je sice pro Evropana stěží pochopitelná, pro obyvatele Blízkého východu ale zůstává klíčová.

Někdejší irácká vláda pod vedením šíitského radikála Nurího Malikího (premiérem byl v letech 2006 až 2014) udělala pro zrod Islámského státu maximum, když sunnity ponížila na občany druhé kategorie, které bylo možné takřka beztrestně šikanovat, unášet i vraždit. Ruku k neblahému dílu přiložili i Američané, když po svém vstupu do země (2003) rozpustili iráckou armádu tvořenou sunnitskými důstojníky. Mnozí z nich se, ač osobně nábožensky vlažní, přidali ke striktně sunnitskému Islámskému státu. A výrazně přispěli k jeho vojenským úspěchům.

V Sýrii pak se zásadní pomocí šíitského Íránu (a expanzivního Ruska) přežil o alavity se opírající režim Bašára Asada, který všechny sunnity považuje za potenciálně nespolehlivé.

Společenství zakladatelů Islámského státu vzniklo jako typická ilegální organizace a k tomuto formátu se proto snadno vrátí. Jistě, v podzemí uspějí hlavně domácí extremisté, které neprozradí cizí přízvuk a neznalost prostředí. I tak ale zůstane dost odhodlaných mužů na to, aby zorganizovali spící buňky a čas od času provedli ničivý teroristický útok. A teď čekali na svoji příležitost, kterou jim může poskytnout právě odchod Američanů. Spojený s neschopností, či neochotou vlád v Bagdádu a Damašku získat si sunnity na svou stranu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1