Nový volební model: dominantní ANO, stagnující opozice, ale ještě pořád třetina nerozhodnutých voličů

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Podle exkluzivního šetření agentury STEM pro CNN Prima News by nyní volby drtivě vyhrálo hnutí ANO. Zatímco Babišova formace je na vzestupné trajektorii, obě opoziční koalice buď mírně voliče ztrácejí, anebo stagnují. V danou chvíli by podle agentury STEM pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátů překročila ještě SPD a KSČM. Za takové konstelace by mohly opoziční koalice na většinu v dolní komoře zapomenout.

Podle agentury STEM by hnutí ANO aktuálně volilo více než 32 procent voličů. Druhá by skončila koalice Spolu s dvaceti procenty, stagnuje také druhý opoziční blok složený z Pirátů a STAN. Nyní by mu svůj hlas dalo jen osmnáct procent voličů. Čtvrtá by skončila SPD s necelými dvanácti procenty, těsně nad pěti se pak pohybují komunisté. Mimo dolní komoru by opět skončila nejen ČSSD, ale také Přísaha. Podle exkluzivního šetření agentury STEM pro CNN Prima News je tady ale celá třetina voličů, kteří ještě pořád nevědí, zda půjdou volit a pro koho budou případně hlasovat. Právě o ně se bude po zbytek předvolební kampaně hrát.

Přesto lze říct toto: necelý měsíc před volbami je zřejmé, že pokud někdo roste, je to pouze hnutí ANO. Babišova formace by podle STEM brala dokonce víc hlasů než ve volbách v roce 2017. Všechny ostatní strany stagnují, případně jejich podpora klesá, a neplatí to jen pro opoziční koalice, ale také pro její jednotlivé strany. STEM totiž zjišťoval, jak by volby dopadly, kdyby jednotlivé formace kandidovaly samostatně. Ta čísla nelze interpretovat jinak než jako naprostý debakl opozice. Do voleb, a tedy na nějaký zásadní obrat v dlouhodobých trendech, už přitom skutečně mnoho času nezbývá.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kolik by jednotlivé strany braly bez koalic?
  • Za jakého předpokladu mají opoziční koalice šanci na většinu?
sinfin.digital