O co jde v kauze Twitter Files a proč se jí nevěnují mainstreamová média?

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Pokud nemáte účet na Twitteru, možná jste o této kauze nikdy neslyšeli. Mainstreamová média se jí vyhýbají jako „čert kříži“, dlouho se kdysi ostatně vyhýbali i Watergate, která nakonec smetla prezidenta Richarda Nixona. Můj osobní tip je, že Twitter Files časem skutečně explodují a naprosto změní pravidla pro fungování velkých technologických firem. To teprve ukáže čas, nicméně pojďme si nejdříve vysvětlit, o co jde a jak se celá kauza vyvíjí.

Když miliardář Elon Musk koupil Twitter, učinil tak zjevně i se záměrem, aby se dostal k datům o fungování sociální sítě. Mimo jiné, aby dokázal v zájmu svobody slova, jak sám říká, že vedení firmy cenzurovalo politicky nepohodlné uživatele a podobně. Po svém nástupu tak nejen propustil většinu zaměstnanců, ale rovněž zajistil veškerou elektronickou komunikaci, včetně komunikace na platformě Slack, kterou Twitter primárně používal.

Tato data odevzdal investigativnímu novináři Mattu Taibbimu. To není žádný konspirační pošuk, ale těžká váha americké novinařiny, bývalý výrazný přispěvatel magazínu Rolling Stone, autor mnoha knih a nyní zejména vydavatel velmi úspěšného newsletteru TK News. Taibbi nezpracovává data sám, ale spolupracuje s další těžkou váhou americké žurnalistiky, novinářkou Bari Weissovou, která pracovala pro The Wall Street Journal, New York Times a německý Die Welt. Nyní vydává rovněž populární newsletter Free Press.

Jako třetí se do rozkrývání fungování Twitteru zapojil Michael Shellenberger, autor a aktivista. Sám sebe nazývá ekomodernistou a věří, že ekonomický růst ohleduplný k přírodě a obecně planetě je možný.

Aby Taibbi získal od Elona Muska potřebná data, musel souhlasit s jednou zásadní podmínkou. Musí všechna odhalení postupně publikovat primárně na Twitteru. V současnosti publikoval on, Weissová a Shellenberger celkem čtyři takzvaná vlákna, k nimž se postupně dostanu. Na souhrnnější materiály v některých médiích si musíme počkat, Taibbi zatím několik shrnujících materiálů publikuje ve svém newsletteru, ale časem se nepochybně zapojí další média. U těch mainstreamových to bude těžší, protože z materiálů vyplývá podezření, že některá se přímo podílela na cenzuře politických oponentů a dodávala smyšlené podklady pro rozhodnutí vedení Twitteru. Ale k tomu se také dostanu později.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co dosud novináři popsali?
  • Jak měl fungovat interní black list Twitteru a na koho mířil?
  • Jakou roli sehrály zpravodajské služby?
sinfin.digital