ODS by měla Novotnému dát finální tečku

26. 11. 2020 • 16:35
GLOSA PETRA HOLCE | Chvíli to byla s hubatým řeporyjským starostou ODS Pavlem Novotným košilatá legrace, zvlášť vedle lehce nudného vedení strany připomínajícího uspávače hadů. Teď se ale proměnil v obyčejný vulgární „hnojomet“. „Ubohá ku*vičko estébákovo,“ napsal Novotný naposled na Facebooku o ministryni financí ANO Aleně Schillerové.

A znovu své mateřské ODS připomněl, že ji aktuálně netrápí jen „spolupráce“ s premiérem Andrejem Babišem. Bývalý bulvární novinář a stále ještě narcistní exhibicionista Novotný to na Facebook „vrhnul“ potom, co ODS ve sněmovně podpořila Babišův daňový balík. A že to vůbec není poprvé, co to z něj muselo takhle ven – z jeho politické stopy se poslední dobou stává hodně páchnoucí stoka. V září si ostatně podobně upřímně otevřel pusu i v Insider podcastu tady na INFO.CZ.

„V zájmu České republiky je, aby Babiš prostě zmizel, umřel a aby Zeman taky umřel a odešel do věčných lovišť. A abych byl poslancem. Já vím, že to zní strašně, ale je to v zájmu České republiky,“ prohlásil tehdy skromně. Rozdíl je jen v tom, že tehdy se za prostořekého hocha ještě zkoušel omlouvat šéf ODS Petr Fiala, jenž si Novotného pozval na „kobereček“. „Je to nepřijatelné, aby takové výroky zaznívaly od členů Občanské demokratické strany,“ komentoval to tehdy.

Teď už to i on spíš jen rezignovaně přechází: „Pavel Novotný nemluví za ODS. Jeho to baví, nemůže si pomoci, jiné to nebude. Je to dospělý chlap. Jeho urážky jsou za všemi hranicemi a slušnému člověku je z toho trapně. Jeho provokace mě nebaví a nezajímají, nechci je dokola komentovat.“ Šéf ODS sice Novotnému veřejně vzkázal, ať zváží odchod z ODS, k němuž ho někteří vyzvali, záhy však přišla z Řeporyjí bryskní odpověď i na to. „Miluji tu stranu, potřebuje mě. Kdo toto nechápe, nemá ánung o tom, co je to PR,“ nepochybuje Novotný. 

Problém je, že Novotný za ODS prostě mluví, protože každý jeho štěk překryje i tiskovku kompletního grémia strany. „Dělník bulváru“ dobře ví, co média milují, a proto prostě řekne cokoli, aby upoutal jejich pozornost. Často klidně popírá i sám sebe, to mu ale nijak nevadí: on počítá cenu slov jen podle jejich okamžitého efektu. A ten je pro ODS stále obludnější. Humor (respektive pokusy o něj) totiž dávno překryly osobní ambice, které se Novotný předtím za různé vtipy snažil maskovat.

Řeporyjský starosta nechce jen kandidovat do sněmovny, rád by taky vystřídal Davida Vodrážku, starostu ODS Prahy 13, kam spadají i Řeporyje. Jenže to se nestane: Vodrážka je tady populární a městskou část vede už od roku 2002 i bez toho, aby všechny urážel a navíc při tom ještě pálil do vlastní strany. A pusťte Novotného do sněmovny a máte nonstop masakr i bez „zabrušovačů“ z SPD. Je to bizár: nepodstatný starosta z pražské periferie velké straně zatápí tolik, že se ho bojí přímo zbavit. 

Místo radikálního řezu chce proto ODS svou sněmovní kandidátku před Novotným ubránit tím, že všichni, kdo na ní budou, musí mít čistý trestní rejstřík, což Novotný nemá. Jenže sama sebe takhle neochrání. Řeporyjský starosta se vidí jako spasitel ODS a svůj hnojomet zhrzených ambicí proto jen tak nezastaví - to spíš naopak. ODS by se ho měla přestat bát a udělat za ním finální tečku. Ostatně i tak už to stálo za to!