Okamura není žádný extrémista. Je ještě horší. Komentář Petra Holce

Petr Holec

10. 12. 2018 • 14:30

Vrací se to jak bumerang. Už na jaře jsme se z uniklého návrhu výroční zprávy ministerstva vnitra o extremismu dozvěděli, co všichni víme: Tomio Okamura i jeho banda jménem SPD převzali extremistickou politickou agendu, i když zatím ještě nepořádají pouliční bitky. Teď se z návrhu zprávy stala zpráva, která říká to samé. Okamurovci jsou podle ní mnohdy dokonce ještě radikálnější než staří dobří extremisté.

Když do médií unikl návrh zprávy, pohrozil Okamura jako obvykle žalobou. Teď zprávu pro změnu hodil na „probruselské aktivisty“ z ministerstva vnitra, které označil za „zloděje, co křičí chyťte zloděje“; právě SPD totiž podle něj bojuje proti extremismu, když nás chrání nejen před Alláhem nebo šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, který je prý napojený na „levicově extremistickou a teroristickou organizaci Antifa“.

Těžko říct, co Bartoš udělal Okamurovi, muselo to ale být něco fakt hodně zlého. Možná je to tím, že šéf Pirátů dýchá šéfovi SPD na záda v hitparádě politické popularity, proč si z něj Okamura udělal druhého Alláha, jen s trochu méně konzervativním účesem. A smysl pro humor má vlastně i zpráva vnitra, když Okamuru nedefinuje jako extremistu, současně ale říká, že se politicky jako extremista chová, když úspěšně těží tradiční extremistická témata. A někdy dokonce ještě radikálněji než sami extremisté z definice...

Řekněme proto na vysvětlení, že je SPD prostě moc extremistická i na tradiční extremisty, takže se nevejde do tradiční definice extremismu. To vlastně potvrzuje i zpráva, když uvádí, že „xenofobně populistické“ strany nyní chtějí ovlivňovat i státní strategická rozhodnutí, jako je například naše členství v NATO a EU. A skutečně: právě SPD nás chce z EU vyvést „po anglicku“, což může vzhledem k agónii brexitu myslet vážně jen Okamura.

Ten je samozřejmě mnohem nebezpečnější než tradiční extremisté i bez ministerské zprávy. Blázni a pouliční rváči dr. Sládka, pionýři našeho „demokratického“ extremismu, sice stejně jako SPD seděli ve Sněmovně, nikdy se ale nedobývali do vlády jako Okamura. A když náhodou Parlament znovu volil v roce 1998 Václava Havla prezidentem, seděl sám Sládek ve vazbě. Jeho hrdí následovníci, nejen různé reinkarnace Dělnické strany, se do Sněmovny ale nikdy ani nedostali.

My Češi sice úplně nemilujeme nejen Romy ani muslimy, vždycky jsme ale instinktivně nějak tušili, že Sněmovna nemá být pouliční bitka, když už poslancům platíme několikrát víc, než bere většina z nás. Jenže právě Okamura, v jehož SPD patří ke kádrové myšlenkové výbavě i nenávist k Romům, Židům nebo homosexuálům, svůj extremismus nebezpečně povýšil. Při oslavách výročí 17. listopadu stál v roce 2015 na Albertově po boku prezidenta Miloše Zemana a stejně jako on při tom zkoušel pět státní hymnu.

A nejen on: radost tam s nimi rozdával i docent přes motýly Martin Konvička, který veřejně hlásá, že všechny muslimy namele do moučky. Extremisti u nás nikdy nebyli tak blízko nejen nejvyšší ústavní moci. A nikdy taky tolik neformovali hlavní politickou rétoriku. Okamura vždycky šířil strach, protože právě z něj nejvíc tyje; seberte mu naše fobie a půjde zpátky provádět asijské turisty po Staroměstské náměstí. Ostatní partaje ale zkoušely držet politickou diskusi v rámci rozumu – nebo aspoň na politiku: nemusíte zrovna vítat muslimské migranty, taky je ale nemusíte politicky hned „střílet“.

Tomu je ale konec. Prezident lidem na svých spanilých jízdách kraji za jejich peníze slibuje teroristické útoky a tón ohledně migrace otočila i kdysi „sluníčkářská“ TOP 09. Rétoriku i volební kandidáty Okamury teď se stále větší radostí přebírá i Václav Klaus mladší, loňská volební kometa ODS. A exministr vnitra ČSSD Milan Chovanec, jenž stále buší na partajní vrata, pro jistotu na Facebooku střílel z kvéru, i když jen „naslepo“ s oběma očima zavřenýma. A to Okamura kdysi začínal jako v podstatě neškodný večerní bavič, když objížděl venkovské kulturáky s vtipy o „špinavých trenýrkách“ a „koňských penisech“.

SDÍLET