Oslava republiky jako zájezd estébáků? Život a doba Miloše Zemana. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Oslava republiky jako zájezd estébáků? Život a doba Miloše Zemana. Komentář Zdeňka Šarapatky

Republika má narozeniny, jen rok ji chybí do stovky. Ani teď ale nemá stařena chvilku klidu. Po všech jizvách historie ji znovu trápí zmar a stud nad nevděčnou rodinou. Místo daru z úcty a ze svobody jí dala Babiše a Okamuru. A na Hradě má Zemana. Za pot, krev a slzy, které prolévala za demokracii a lepší zítřky generací bez diktátu a bez cizí kurately, teď dostala od pravnuků ze zvláštní školy estébáka, nácka a proruského vlastizrádce. Pokora nikde, jen volby na truc kvůli máslu a asi pěti muslimům. Jubilantka navíc zchřadne, místo aby nabrala. Noví vládci jí pustí notně žilou do svých účtů v zahraničí, tam jsou doma. Tady plní jenom cizí úkoly, srazit ji až na kolena a pustit Rusku, jako Krym. Už makají i na nové hymně.  Žádný Tyl, teď  častuška. A místo sadů a ráje na pohled  bude  v každé sloce jenom řepka a jako refrén chemie. Útěcha tu přesto je. Tomu, kdo fandí vlasti a nechce ji dát arcilotrům, se budou stavět pomníky. Přežije-li kriminály, zase příště, za sto let.

Dneska večer zažije Vladislavský sál znovu ostudu. A zneuctění svátku země. Za stafáže hrstky úctyhodných zasloužilců bude Miloš Zeman dekorovat udavače i bolševiky, kteří ji jen plenili. Že tu nejde vůbec o čest, ale o ruský kšeft jeho poradců a metál je spíš pro Putina, ukazuje i řád pro Gerharda Schrödera. Nejde přitom o německého exkancléře, ale o ruský byznys, v němž sám jede. Schröder je totiž předsedou dozorčí rady ruské společnosti, naftového giganta Rosněftu! A jsme doma, v Německu mu kvůli tomu sice nemůžou přijít na jméno, zato Zeman mu dá státní metál. Ruské prachy nesmrdí.

Že tu bude defilovat i Jaromír Nohavica s puncem StB už nikoho nepřekvapí. Zpívá skvěle, marná sláva, ale být tu jedna ruka s estébáky agent „Mirek“ nemusel. Teď mu (sic!) v sídle českých králů zatleskají i kolegové ze starých časů, agenti Bureš a Falmer. Babiš a Filip budou přítomni. Možná bude i další selfie s  Okamurou a navrch dá Hrad jeho šlágr „Arab, co mi šahá na babu“. Jde přitom o hradní majstrštyk. Má-li totiž pravdu písničkář Hutka, že „Mirek“ práskal  fízlům dokonce i na Kryla, bude smutno jedné vdově. Za manžela Karla Kryla totiž převzala před třemi lety (sic!) od Zemana Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Omyl? Trapas? Kdepak, i vloni došlo na estébáky. Řád tehdy převzala pro změnu vdova po novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi. Tu si StB ve svodkách pochvalovala jako oddanou a iniciativní spolupracovnici. Hradu to zjevně imponuje, chce vyznamenat i spisovatele Vondrušku. Chyba lávky, rád mluvil o kamarádech na vojně. S kontrarozvědkou. Že vyznamenání obdržel i Štrougalův protekční Čuba ze Slušovic, aniž by současný senátor za zemanovce vůbec kde promluvil, už není ani bžunda. Na Hradě si ji z nás rok co rok ale dělají: sorry jako, jen idiot prý nemění názory! 

Hanba – světe div se – nefackuje při té hradní frašce ani Zemanovi voliče. Především část venkova. Za loňský metál „Za zásluhy“ pro komunistu Miroslava Tomana, který tu byl ministrem zemědělství a místopředsedou vlády od  Korčáka po Štrougala, by je přitom ztloukli právě vlastní předci. Ausgerechnet ti, co dřeli na svých polích do úmoru právě pro dnešní  generace. Aby jim je pak vzal stát. Teď se u televize a u sušenek dojímají nad fanfárami z Libuše a pompou s proruským Milošem. Co bylo, bylo. Rus nebo Číňan, všechno jedno, hlavně slevy na jogurty, mít na kořalku a na bůček. Jako jejich pan prezident.

Večer budou i umělci, o tom žádná. Zase milci hlavy státu, jako Ringo Čech. Jak se  zasloužil o stát zrovna on, tu ukázaly letos volby. S nulou v urnách, zato s medailí od Zemana je teď za baviče a šmíru politiky. Do úst si už dávno nevidí a do Parlamentních listů dál papouškuje hradní pitomosti o Evropě, o Západu a imigrantech, čím sprostší, tím lepší. To jsou konce, holubí dům v nenávratnu, zato lži o antichartě a pomlouvání na hradní zakázku mu jdou ostošest. Repete metálů pro poplatné kumštýře  tu je beztak za hradní folklór. Doma, v Řitce u Prahy, se jím budou kochat také Martin a Helena Žalobovi. Zpěvačka je pro Zemana v kampani totéž, co národní poklad, ráda Alexandrovce a nerada Kubišovou. I Bohdalka si přišla o svátku republiky na své, za kompars v Zemanově kampani nosí na hrudi taky prezidentskou medaili. Je zasloužilá, pro stát. Totéž Lucie Bílá, legendární volební pěnice prezidentských kandidátů od Klause po Zemana. A prezidentská Hůlka. Zda budou za hvězdnou pěchotu Zemanovy (ne)kampaně se zas rozmyslí podle směru větru. Východního za Zemana, západního za Drahoše. Nebo Horáčka.

Loňský exces Hradu okolo neocenění Jiřího Bradyho, jenž přežil holocaust, a zpupnost inženýra Zemana k akademikům univerzit nebo urážky na adresu kardiochirurga Pirka včetně zjevné kolaborace českého prezidenta s ruskými mocenskými zájmy v Evropě i ve světě a řada státních vyznamenání pro hradní patolízaly, dělají z výročí republiky privátní mejdan v režii nejostudnější hlavy státu v moderní české historii. S  výmluvou, že nejde o Zemana, nýbrž o tradici a hodnoty, se  taškařice místo piety koná až na výjimky za účasti vysokého kléru a parlamentu i diplomatů. Komu čest, tomu čest, odhodlání nebýt při tom letos dali najevo rektoři vysokých škol, část biskupů a řada politiků i umělců. Zjevný protest proti Zemanovi a prázdné židle v sále řeší Hrad i tak po svém,  narychlo zve široké příbuzenstvo dnešních laureátů. Prezidentův ansámbl tak vyměnil významnou  státní ceremonii za obyčejný zážitkový zájezd. Tak jménem republiky: Hujerovi na Hrad!  

Autor je komentátorem INFO.CZ.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud