Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oslava republiky jako zájezd estébáků? Život a doba Miloše Zemana. Komentář Zdeňka Šarapatky

Oslava republiky jako zájezd estébáků? Život a doba Miloše Zemana. Komentář Zdeňka Šarapatky

Republika má narozeniny, jen rok ji chybí do stovky. Ani teď ale nemá stařena chvilku klidu. Po všech jizvách historie ji znovu trápí zmar a stud nad nevděčnou rodinou. Místo daru z úcty a ze svobody jí dala Babiše a Okamuru. A na Hradě má Zemana. Za pot, krev a slzy, které prolévala za demokracii a lepší zítřky generací bez diktátu a bez cizí kurately, teď dostala od pravnuků ze zvláštní školy estébáka, nácka a proruského vlastizrádce. Pokora nikde, jen volby na truc kvůli máslu a asi pěti muslimům. Jubilantka navíc zchřadne, místo aby nabrala. Noví vládci jí pustí notně žilou do svých účtů v zahraničí, tam jsou doma. Tady plní jenom cizí úkoly, srazit ji až na kolena a pustit Rusku, jako Krym. Už makají i na nové hymně.  Žádný Tyl, teď  častuška. A místo sadů a ráje na pohled  bude  v každé sloce jenom řepka a jako refrén chemie. Útěcha tu přesto je. Tomu, kdo fandí vlasti a nechce ji dát arcilotrům, se budou stavět pomníky. Přežije-li kriminály, zase příště, za sto let.

Dneska večer zažije Vladislavský sál znovu ostudu. A zneuctění svátku země. Za stafáže hrstky úctyhodných zasloužilců bude Miloš Zeman dekorovat udavače i bolševiky, kteří ji jen plenili. Že tu nejde vůbec o čest, ale o ruský kšeft jeho poradců a metál je spíš pro Putina, ukazuje i řád pro Gerharda Schrödera. Nejde přitom o německého exkancléře, ale o ruský byznys, v němž sám jede. Schröder je totiž předsedou dozorčí rady ruské společnosti, naftového giganta Rosněftu! A jsme doma, v Německu mu kvůli tomu sice nemůžou přijít na jméno, zato Zeman mu dá státní metál. Ruské prachy nesmrdí.

Že tu bude defilovat i Jaromír Nohavica s puncem StB už nikoho nepřekvapí. Zpívá skvěle, marná sláva, ale být tu jedna ruka s estébáky agent „Mirek“ nemusel. Teď mu (sic!) v sídle českých králů zatleskají i kolegové ze starých časů, agenti Bureš a Falmer. Babiš a Filip budou přítomni. Možná bude i další selfie s  Okamurou a navrch dá Hrad jeho šlágr „Arab, co mi šahá na babu“. Jde přitom o hradní majstrštyk. Má-li totiž pravdu písničkář Hutka, že „Mirek“ práskal  fízlům dokonce i na Kryla, bude smutno jedné vdově. Za manžela Karla Kryla totiž převzala před třemi lety (sic!) od Zemana Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Omyl? Trapas? Kdepak, i vloni došlo na estébáky. Řád tehdy převzala pro změnu vdova po novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi. Tu si StB ve svodkách pochvalovala jako oddanou a iniciativní spolupracovnici. Hradu to zjevně imponuje, chce vyznamenat i spisovatele Vondrušku. Chyba lávky, rád mluvil o kamarádech na vojně. S kontrarozvědkou. Že vyznamenání obdržel i Štrougalův protekční Čuba ze Slušovic, aniž by současný senátor za zemanovce vůbec kde promluvil, už není ani bžunda. Na Hradě si ji z nás rok co rok ale dělají: sorry jako, jen idiot prý nemění názory! 

Hanba – světe div se – nefackuje při té hradní frašce ani Zemanovi voliče. Především část venkova. Za loňský metál „Za zásluhy“ pro komunistu Miroslava Tomana, který tu byl ministrem zemědělství a místopředsedou vlády od  Korčáka po Štrougala, by je přitom ztloukli právě vlastní předci. Ausgerechnet ti, co dřeli na svých polích do úmoru právě pro dnešní  generace. Aby jim je pak vzal stát. Teď se u televize a u sušenek dojímají nad fanfárami z Libuše a pompou s proruským Milošem. Co bylo, bylo. Rus nebo Číňan, všechno jedno, hlavně slevy na jogurty, mít na kořalku a na bůček. Jako jejich pan prezident.

Večer budou i umělci, o tom žádná. Zase milci hlavy státu, jako Ringo Čech. Jak se  zasloužil o stát zrovna on, tu ukázaly letos volby. S nulou v urnách, zato s medailí od Zemana je teď za baviče a šmíru politiky. Do úst si už dávno nevidí a do Parlamentních listů dál papouškuje hradní pitomosti o Evropě, o Západu a imigrantech, čím sprostší, tím lepší. To jsou konce, holubí dům v nenávratnu, zato lži o antichartě a pomlouvání na hradní zakázku mu jdou ostošest. Repete metálů pro poplatné kumštýře  tu je beztak za hradní folklór. Doma, v Řitce u Prahy, se jím budou kochat také Martin a Helena Žalobovi. Zpěvačka je pro Zemana v kampani totéž, co národní poklad, ráda Alexandrovce a nerada Kubišovou. I Bohdalka si přišla o svátku republiky na své, za kompars v Zemanově kampani nosí na hrudi taky prezidentskou medaili. Je zasloužilá, pro stát. Totéž Lucie Bílá, legendární volební pěnice prezidentských kandidátů od Klause po Zemana. A prezidentská Hůlka. Zda budou za hvězdnou pěchotu Zemanovy (ne)kampaně se zas rozmyslí podle směru větru. Východního za Zemana, západního za Drahoše. Nebo Horáčka.

Loňský exces Hradu okolo neocenění Jiřího Bradyho, jenž přežil holocaust, a zpupnost inženýra Zemana k akademikům univerzit nebo urážky na adresu kardiochirurga Pirka včetně zjevné kolaborace českého prezidenta s ruskými mocenskými zájmy v Evropě i ve světě a řada státních vyznamenání pro hradní patolízaly, dělají z výročí republiky privátní mejdan v režii nejostudnější hlavy státu v moderní české historii. S  výmluvou, že nejde o Zemana, nýbrž o tradici a hodnoty, se  taškařice místo piety koná až na výjimky za účasti vysokého kléru a parlamentu i diplomatů. Komu čest, tomu čest, odhodlání nebýt při tom letos dali najevo rektoři vysokých škol, část biskupů a řada politiků i umělců. Zjevný protest proti Zemanovi a prázdné židle v sále řeší Hrad i tak po svém,  narychlo zve široké příbuzenstvo dnešních laureátů. Prezidentův ansámbl tak vyměnil významnou  státní ceremonii za obyčejný zážitkový zájezd. Tak jménem republiky: Hujerovi na Hrad!  

Autor je komentátorem INFO.CZ.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1