Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otevřený dopis primátorky pro rektora ČVUT: Spouštěč odvolání šéfa CIIRC je směšný a evidentní

Otevřený dopis primátorky pro rektora ČVUT: Spouštěč odvolání šéfa CIIRC je směšný a evidentní

Primátorka Adriana Krnáčová kritizuje rozhodnutí rektora ČVUT odvolat ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimíra Maříka. Její otevřený dopis vedení školy si můžete přečíst níže. 

Vážený pane rektore,

obracím se na Vás veřejně jako na vrcholného reprezentanta Českého vysokého učení technického v Praze ( ČVUT), j ež j sem v ždy v rámci svého působení ve funkci primátorky chápala jako klíčového partnera hlavního města Prahy pro jeho další rozvoj. Dovolte mi, abych toto tvrzení podložila fakty. Za dobu mého působení ve funkci primátorky hlavní město Praha podpořilo tuto vynikající školu přímo přibližně 70 milióny korun v rámci kofinancování prostředků EU v rámci Operačního programu Praha – Pól růstu (OPPPR), nehledě na možnosti využití dalších značných prostředků města v rámci jiných projektů podpořených OPPPR, které univerzita získává nepřímo například v pozici partnera, či dodavatele jiného příjemce podpory.

Tyto značné prostředky nejsou automatickým dorovnáním města na nějaké „bruselské projekty“, jsou schvalovány Radou hl. m. Prahy a následné také Zastupitelstvem hl. města Prahy. Současně je ČVUT dodavatelem řady dílčích služeb nutných pro strategická rozhodnutí města, jeho organizací a společností, a také jedním ze dvou klíčových partnerů mnou iniciovaného rozvoje Prahy jako města jakožto budoucnosti, tedy koncepce Smart Prague.

Město Praha také ČVUT rádo vypomáhá zvýhodněnými nájmy součástem ČVUT v centru města a řadou těžko vyčíslitelných dalších forem podpor. Považuji to za naprosto přirozené a ráda bych takto postupovala i nadále.

Právě v souvislosti se zahájením strategické spolupráce na virtuálním modelu města v rámci laboratoře virtualizace při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (ČIIRK), jež jsme umístili v prostředí ČVUT s cílem velmi prakticky na univerzitní půdě provázat vývojáře města a výzkumníky ČVUT, jsem se dozvěděla o Vašem rozhodnutí odvolat Prof. Ing. Vladimíra Maříka, DrSc., dr.h.c. z funkce ředitele ČIIRK.

Chtěla bych Vás ujistit, že nijak nechci zasahovat do vnitřních záležitostí Vámi reprezentované univerzity. Přesto si neodpustím vyjádřit své nepříjemné překvapení nad tímto krokem, který považuji za vyjádření velmi negativního signálu nečitelnosti univerzity v oblasti dlouhodobého směřování spolupráce s městem Prahou. Odvolání přišlo možná příznačně právě v den, kdy jsme společně s profesorem Maříkem v ČIIRK otevírali dlouho připravované zmíněné pracoviště, kde byl anoncován jako ředitel ČIIRK, ale dostavil se již jako „řadový“ profesor.

Profesor Mařík je pro mě přitom stále jedním z naprosto klíčových osob nastavené spolupráce mezi Prahou a ČVUT.

Co však mě jako člověka veřejně činného doslova šokovalo, byl spouštěč jeho odvolání, který je tak zcela evidentní a který je snad i směšné se snažit zamaskovat posledními prohlášeními univerzity. Žádat po svém kolegovi zastavení vysílání časosběrného dokumentu o strastech budování ČIIRK natočeném veřejnoprávní televizí považuji v polistopadové době za zcela nepřijatelné a to nehledě na fakt, že je to očividně nerealizovatelné. „Odměnit“ ho nesplněním tohoto nesmyslného požadavku degradací je pak nehodné vrcholového představitele jedné z největších veřejných univerzit v zemi vůči osobě jeho zásluh. Já osobně jsem byla kritizována za svá tvrdá rozhodnutí, ale nikdy by mě ani nenapadlo bránit svobodě jiných názorů na ně.

Profesora Maříka, nositele státního vyznamenání České republiky, si velice vážím a myslím, že jde o jednu z nevýraznějších postav současného českého výzkumu. Výčet jeho zásluh o český, aplikovaný, skutečně komercializovatelný výzkum by vydal na další dopis. Je především jeho zásluhou, že nejen ČVUT, ale i celá Česká republika má špičkové pracoviště v oblasti Průmyslu 4.0, robotiky, či smart city světového významu. Bez zapálených osobností jako je profesor Mařík se České republice těžko podaří udržet tempo ve stále se zrychlujícím se světě. Vy jste Vaším krokem vyslal signál, že v rámci svobodného univerzitního prostředí nastává období, kdy je důležitější forma, nikoliv obsah, kdy sebevědomí je na obtíž a průměrnost je normou. Formálně máte absolutní pravdu ohledně vztahu nadřízený - podřízený, ve věcné rovině je však odvolání profesora Maříka tragickou chybou a projevem nepochopení vlastní funkce.

Chtěla bych se tímto připojit k řadě dalších, kteří Vám navrhují, abyste své rozhodnutí v rámci Vaší výlučné kompetence odvolávat a jmenovat ředitele ČIIRK ještě jednou zvážil. Současně si také myslím, že je vhodné tuto otevřenou formu dopisu využít pro oslovení České konference rektorů a požádat jejího předsedu, Prof. MUDr. Tomáše Zimu, DrSc., MBA, aby se zasadil o podporu nastavení dlouhodobé spolupráce měst a českých univerzit. Jak je jistě patrné ze znění mého dopisu, tato spolupráce by měla být založena na garanci takové spolupráce konkrétními špičkovými pracovníky, kteří budou stabilními články propojujícími potřeby občanů měst s řešeními, jež nabízí špičková česká věda na špičkových českých univerzitách.

Adriana Krnáčová

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1